brama

Napisane przez: lena 24-10-2019

Znamienity duet zakończy tegoroczną edycję „Muzykonu”

Ostatni z koncertów dwunastej edycji Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzykon” uświetnią Paulina Kulej i Krzysztof Lukas. Znamienitego duetu na organy i wiolonczelę wysłuchamy 27 października o godzinie 19:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Krzysztof Lukas rozpoczął edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Wodzisławiu Śląskim, w klasie fortepianu Jolanty Kulej, a naukę gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Rybniku –  w klasie prof. Władysława Szymańskiego. Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoją edukację uzupełniał, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich u niemal wszystkich najwybitniejszych organistów europejskich. W roku 1997 zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumi. Jest także laureatem pierwszych nagród na kilku międzynarodowych konkursach organowych w Niemczech, Francji, Włoszech i w Rosji.

Występował dotychczas w większości krajów europejskich, w północnej Afryce oraz w Azji. Do jego najważniejszych występów należą koncerty  w Wiedniu, Londynie, Norymberdze, Bolonii, Jokohamie, Tokio, Seulu, Moskwie, Algierze. Dokonał nagrań dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Austrii, we Włoszech i na Słowacji. Prowadzi kursy i seminaria dotyczące interpretacji muzyki organowej w Europie oraz w Azji. Od 1998 roku mieszka w Stuttgarcie, gdzie jest organistą Kościoła M. Lutra.

W 2007 roku na zabytkowych organach Berschdorfa w kościele WNMP w Wodzisławiu Śl. nagrał płytę z utworami kompozytorów romantycznych. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzykon”. W 2014 roku za osiągnięcia artystyczne otrzymał nagrodę Starostwa Powiatu Wodzisławskiego, a za działalność kulturotwórczą nagrodę Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego. 

Paulina Kulej swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Pawła Głombika oraz Adama Krzeszowca. Ukończyła studia podyplomowe w klasie Roberto Trainini w Lamezia Terme, we Włoszech. Koncertowała jako solistka m. in. z Filharmonią Śląską. Laureatka konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich. Muzyka kameralna jest jej pasją. Koncertowała w składzie Monteverdi Cello Octet. Obecnie pracuje jako nauczyciel wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. 

Program koncertu organowego w ramach „Muzykonu” (Paulina Kulej – wiolonczela, Krzysztof Lukas – organy):

Johann Sebastian Bach Preludium z I Suity G-dur BWV 1007

(1685-1750) Courante z VI Suity D-dur BWV 1016

Fantazja G-dur BWV 572 (organy solo)

Max Bruch Kol Nidrei op. 47

(1838-1920)

Johann Sebastian Bach Preludium chorałowe Nun komm’ der Heiden Heiland BWV 659

(organy solo)

Gabriel Fauré Après un rêve

(1845-1924)

Edward Elgar Salut d’amour

(1857-1934)

Johann Sebastian Bach Fantazja i fuga g-moll BWV 542 (organy solo)

 

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecien