brama

Napisane przez: lena 03-04-2019

Zafundował słuchaczom urokliwą podróż

W pełną okazałych gatunków zwierząt, urokliwą i i dostarczającą sporej dawki adrenaliny wyprawę przez Ekwador i wyspy Galapagos zabrał słuchaczy obecnych 2 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej Robert Gondek, podróżnik i fotograf.

Opierając się na fascynujących, barwnych kadrach z Ameryki Południowej opowiedział o najbardziej ciekawych i zaskakujących momentach, które przytrafiły się jemu i jego towarzyszce podróży. Chciał zobaczyć głuptaka niebieskonogiego i w końcu zobaczył. Jadł mrówki, a i one nie pozostały mu dłużne. Huśtał się nad przepaścią, spacerował nocą po Amazonii, pływał z lwami morskimi i cieszył się widokiem u stóp wulkanu Cotopaxi. To tylko nieliczne z przygód, jakich doświadczył. – Szczerze polecam każdemu spacer nocą po lasach Amazonii. Wbrew pozorom jest bardzo głośno, trzeba ostrożnie pokonywać trasę i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Można natknąć się na tarantule, żmije, przeróżne żaby, czy rośliny, które potrafią poparzyć – opowiadał podróżnik.  – Warto pamięć, że to my jesteśmy intruzem w tym świecie. Zwierzęta, rośliny są u siebie – podkreślał.

Jak można podróżować po Ekwadorze i Galapagos? Doskonale nadają się do tego lokalne środki transportu, choć są one dosyć osobliwe. Może też przemieszczać się na rowerze, samolotami czy wybrać się w rejs. Pamiątki najlepiej zakupić w Otavalo, na jednym z największych targów w Ameryce Południowej, na którym królują wyroby rękodzielnicze. Z kolei na targu rybnym warto uważać na skradające pozostałości po nich lwy morskie, pelikany i czaple. Warto wybrać się także w lasy deszczowe Rio Mindo czy zobaczyć fermy motyli. Respekt budą zamieszkujące Galapagos żółwie słoniowe. – Gdybym to ja był żółwiem słoniowym dojrzałość płciową osiągnąłbym w wieku 40 lat. Mam o dwa lata więcej i dwa lata temu urodził się mój syn, więc może z tą dojrzałością coś jest na rzeczy – żartował Robert Gondek.

Choć w bibliotece opowiadał o Ameryce Południowej i chciałby zwiedzić Chile i Argentynę, podróżnik specjalizuje się w wyprawach po Afryce. Warto zapoznać się z jego publikacjami na ten temat.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj