brama

Napisane przez: lena 11-03-2019

Wodzisławski biathlon rozwija się

Biathlon to jedna z dyscyplin, na którą szczególnie stawia miasto. Chętnych do uprawiania tej dyscypliny wśród wodzisławian wciąż przybywa.

Z myślą o biathlonie w Wodzisławiu Śląskim działają klasy sportowe o tym profilu, uruchomiono bazę noclegową dla biathlonistów, a także budowana jest nowa strzelnica sportowa.

Szkolenia, treningi

Łącząc naukę i treningi, swoje umiejętności młodzi biathloniści doskonalą w klasach o profilach sportowych w prowadzonych przez miasto Szkołach Podstawowych nr 10 i 28. Dodatkowe zajęcia biathlonowe organizowane są, jednak już nie w ramach klas sportowych, w Szkole Podstawowej nr 21.

Na co dzień zawodnicy trenują ponadto np. w Uczniowskim Klubie Sportowym “Strzał Wodzisław”, Biathlonowym Ośrodku Szkolenia Sportów Młodzieżowych. Klub dla pasjonatów biegania i strzelania systematycznie organizuje obozy sportowe, z których relacje często publikowane są na facebookowej stronie “Strzału Wodzisław”.

W Wodzisławiu Śląskim infrastrukturę treningową i odpowiednie, zapewniające bezpieczeństwo warunki w tym momencie zapewniają przede wszystkim ścieżki Rodzinnego Parku Rozrywki “Trzy Wzgórza”, z których chętnie korzystają biathloniści. Warto podkreślić, że właśnie w tym miejscu – w RPR, w drugiej połowie roku ma odbyć się kolejna edycja zawodów Biathlon dla każdego. To organizowany od 2014 r. cykl zawodów dla dzieci, młodzieży, ale również osób dorosłych, które biorąc udział w biegu na krótkim dystansie z dwoma strzelaniami z broni laserowej, uczą się biathlonowej rywalizacji. Z roku na rok program ten zyskuje na popularności. Jego zeszłoroczna odsłona rozpoczęła się w Chorzowie, a zakończyła w Wodzisławiu Śląskim.

 

Baza noclegowa

W zeszłym roku do użytku oddana została zlokalizowana w budynku SP nr 28 baza noclegowa na potrzeby biathlonistów. Bazę tworzy ponad 40 miejsc noclegowych. Całkowita powierzchnia tego obiektu to 800 m kw. Znajduje się w nim 14 pomieszczeń. Są to pokoje 2-, 3- i 4-osobowe. Obiekt posiada stołówkę (jadalnię), pełen węzeł sanitarny i wyposażenie. Koszt tej inwestycji to ok. 400 tys. zł.

Miejsce spełnia warunki podstawowego hotelu akademickiego. Mogą z niego korzystać zawodnicy, np. uczestniczący w organizowanych przez Biatlonowy Ośrodek Szkolenia Młodzieży w Wodzisławiu Śląskim szkoleniach, treningach, obozach dla dzieci i młodzieży, zawodach sportowych. Baza przeznaczona będzie także na potrzeby młodzieży, która przyjeżdża do miasta w ramach różnego rodzaju wymian. Baza powstaje również z myślą o wydarzeniach przygotowywanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „CENTRUM”.

 

Budowa nowej strzelnicy

Z myślą o biathlonie, potrzebach szkoleniowych i treningowych, w Wodzisławiu Śląskim budowana jest strzelnica sportowa. Obiekt powstaje w sąsiedztwie Rodzinnego Parku Rozrywki “Trzy Wzgórza” i Szkoły Podstawowej nr 28. Będzie miał ogromny wpływ na dalszy rozwój tej dyscypliny.

Strzelnica jest budowana na obszarze o łącznej powierzchni ok. 4000 m kw. Jej pole będzie złożone m.in. z toru strzeleckiego, stanowisk tarcz strzeleckich, rampy strzeleckiej, stanowisk z matami, miejsc dla trenerów, mediów i sędziów oraz kontenera magazynowo-socjalnego. Strzelnica będzie mieć podłoże trawiaste. Rundy karne oraz trasa biegowa będzie natomiast asfaltowa. Całość zostanie ogrodzona przez siatkę o wysokości ok. 2,1 m.

Obiekt będzie ogólnodostępny, odpłatny według cennika. Będą mogli korzystać z niego w szczególności m.in. uczniowie klas biathlonowych, zawodnicy klubów, organizacji sportowych, a także Policja, Wojsko Polskie, Oddziały Obrony Terytorialnej Kraju, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostka Strzelecka w Wodzisławiu Śląskim numer 2023 oraz uczniowie klas o profilu policyjnym szkół ponadgimnazjalnych z regionu. Strzelnicą zarządzać będzie dyrekcja SP nr 28. Planowane jest zatrudnienie jednej osoby – pracownika administracyjno-gospodarczego do obsługi obiektu.

Na tę inwestycję miasto pozyskało ponad 1,2 mln zł ze środków Funduszu Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zaplanowany całościowy koszt to przeszło 3,2 mlz zł.

Wykonawca zrealizował już 75 proc. prac ziemnych. Wykonane zostały m.in. roboty fundamentowe, ściany oporowe i mur oporowy oraz trasy rund karnych. Częściowo gotowe są już też prace instalacyjne. W najbliższych tygodniach kontynuowane będą roboty: ziemne, związane z usunięciem luźnego gruntu i utwardzeniem powierzchni, budową skarp kulochwytu, montażem automatyki obsługi celów, kontenera, oświetleniem strzelnicy. Planowane zakończenie robót zgodnie z zawartym aneksem do umowy z wykonawcą to koniec kwietnia br.

 

Sukcesy wodzisławian

Dotychczasowe działania mają duży wpływ na kolejne sukcesy wodzisławskich biathlonistów. Przykłady? Zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Strzał Wodzisław, pod okiem trenerów: Edyty Zając, Kamila Kozika i Sławomira Kubicy, zajmują wysokie miejsca np. w zawodach Pucharu Polski. Na linii startu regularnie stają z najlepszymi zawodnikami w kraju. Doceniani są też podczas corocznej gali Kultury i Sportu w Wodzisławiu Śląskim oraz poprzez przyznawane im stypendia i nagrody prezydenta miasta w dziedzinie sportu.

 

Wyróżnienie PZB

Potwierdzeniem sukcesów wodzisławskiego biathlonu jest także wyróżnienie, jakie w 2018 r. otrzymał prezydent miasta Mieczysław Kieca. Medal Zasłużony dla Polskiego Związku Biathlonu, gratulacje i podziękowania przekazała mu Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu. W ten sposób Związek nagradza osoby, które swoją działalnością wspierają rozwój i popularyzację biathlonu w Polsce.

Polski Związek Biathlonu postanowił nagrodzić osoby, które swoją działalnością wspierają rozwój, popularyzację biathlonu w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • maj kwiecień marzec