brama

Napisane przez: Karina Powała 17-03-2020

Wodzisławianki szyją maseczki ochronne dla służby zdrowia

To nie utopijny scenariusz na najbliższy czas, a faktyczne przedsięwzięcie, którego podjęły się wodzisławianki: Zofia Bornikowska, Kasia Błędowska i Agnieszka Starosta. Kobiety, dzięki swoim umiejętnościom, chcą pomóc tym, którzy potrzebują masek. W akcję włączyły się także: Dorota Rachwał, Joanna Mitko, Agnieszka Mika i Agnieszka Jakubiec. Warto wspomnieć, że maski nie nadają się na oddział zakaźny.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że życie pracowników ochrony zdrowia może być zagrożone w związku z brakiem sprzętu ochrony osobistej. Wodzisławianki apelują do wszystkich, którzy posiadają materiały z czystej bawełny, by kontaktowały się z nimi przez profil facebooka: https://bit.ly/2xCXdap lub https://bit.ly/2QkTEw4 w wiadomości prywatnej. Również zachęcamy panie, które potrafią szyć, by włączyły się w inicjatywę:

– Zbieram od krawcowych uszyte maseczki, które są pięknie wyprasowane, zapakowane w woreczki i w kartonowe pudelka. Zawożę je w miejsca, gdzie są potrzebne, na przykład na SOR do Rybnika, ponieważ tam są braki – mówi Zofia Bornikowska. 

 

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

Trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, jakie jest przeznaczenie maseczek ochronnych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca noszenie maseczek, a także zgłoszenie się do lekarza osobom, które mają gorączkę, trudności z oddychaniem, kichają i kaszlą. Zdrowe osoby nie potrzebują maseczek ochronnych, o ile nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, co osoby z podejrzeniem infekcji wirusowej.

Jak należy nosić maseczki?

– Samo zakładanie maseczki powinno odbywać się w określonych warunkach. Najpierw należy zdezynfekować ręce. Maska powinna być tak założona, żeby zakrywała usta, nos i podbródek. Nie powinno być też luk między twarzą a maską. Nie powinno się też dotykać maski podczas jej używania i wymienić, gdy tylko stanie się wilgotna. Masek jednorazowych nie używamy ponownie – tłumaczy lekarz wodzisławskiej placówki.

Skuteczna ochrona przed koronawirusem (i innymi infekcjami) polega w dużej mierze na zachowaniu odpowiedniej higieny – częstym myciu rąk przy użyciu ciepłej wody i mydła, unikaniu zatłoczonych pomieszczeń, szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań i korzystanie ze środków dezynfekujących.

foto: Zofia Bornikowska

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • marzec luty styczen