brama

Napisane przez: lena 10-01-2019

Weź udział w 74. rocznicy Marszu Śmierci

Co roku Wodzisław Śląski włącza się w obchody Marszu Śmierci, upamiętniającego tragiczną tułaczkę dziesiątek tysięcy więźniów obozu oświęcimskiego z 1945 r. Prezydent Mieczysław Kieca zaprasza mieszkańców do udziału w miejskich uroczystościach 74. rocznicy marszu, które odbędą się w niedzielę, 20 stycznia 2019 r. Wspólnie oddajmy honor i cześć Poległym.

Program obchodów:

godz. 10:00 – msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim (ul. Kościelna 1) w intencji poległych w obozach zagłady podczas II wojny światowej i w czasach stalinowskich

ok. godz. 12:00-13:30 – spotkanie na placu w pobliżu Galerii Cyganek, dołączenie do Marszu Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego wraz ze złożeniem kwiatów przy zbiorowym grobie czterdziestu trzech więźniów KL Auschwitz-Birkenau zamordowanych w styczniu 1945 r. (cmentarz przy ul. Ofiar Oświęcimskich), przy tablicy pamiątkowej na ul. Michalskiego, w miejscu egzekucji dziesięciu więźniów deportowanych z obozu oświęcimskiego oraz w miejscu pamięci na wodzisławskim dworcu kolejowym.

W styczniu 1945 r. z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20-30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

źródło: WRiD

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecień