brama

Napisane przez: lena 08-04-2019

Wernisaż dedykowany ikonom

– To nie jest sztuka sakralna. To coś zdecydowanie więcej. Ikona jest przede wszystkim modlitwą i mówiąc o ikonie powinniśmy mieć na uwadze sztukę liturgiczną – mówił Adam Kałuża, podczas wernisażu okraszonego nazwą „Miejsce Ikon”, który miał miejsce 5 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.

– Element pisania jej dla kogoś jest bardzo istotny. Przed rozpoczęciem prac wiem, w czyjej intencji ją piszę i tę osobę staram się mieć w pamięci – dodawał.
Na wernisażu mogliśmy zobaczyć kilkadziesiąt ikon. Adam Kałuża napisał ich blisko siedemdziesiąt, głównie na drewnie, choć nie tylko, bo wykonał też Stworzenie Świata na jajku strusia. Jak zaznaczał, zdecydował się na wystawę mając pełen przekonanie co do tego, że jednym z elementów ikonopisania jest ewangelizacja. Wernisaż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Gościł na nim także ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, rektor Śląskiej Szkoły Ikonograficznej.

Twórca w szczegółowy sposób opisał proces powstawania ikon, wiele mówił o roli ikonopisarza, który przede wszystkim powinien przekazywać wiarę Kościoła, poprawność dogmatyczną, a na końcu dbać o poprawność jej wykonania. – Pierwszą ikonę napisałem dla córki, kiedy zacząłem tworzyć nie wiedziałem, w jakim kierunku pójdę. Teraz już wiem, że pisanie ikon prowadzi do poznania Boga – dodawał Adam Kałuża.

W ciekawy sposób bohater spotkania opowiadał o języku ikon, podkreślał, że każda barwa ma znaczenie, ważne są proporcje, geometria. Wspominał, że dawniej ta forma sztuki liturgicznej była swoistą biblią pauperum adresowaną do osób niewykształconych, nie potrafiących czytać i pisać. W sposób obrazkowy, skondensowany przedstawiała wydarzenia biblijne.

Wernisaż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Był okazją do licznych dyskusji.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj