brama

Napisane przez: lena 30-07-2020

WCK dołączyło do akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020″

Wodzisławskie Centrum Kultury odpowiedziało na apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i przekazało z końcem lipca materiały dokumentujące przebieg swojej pracy w okresie trwania pandemii w Polsce.

Jak pandemia zmienia nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła i w jaki sposób dostosowaliśmy się do nich? Co nas martwiło, a co cieszyło w tym trudnym czasie? Na te pytania ma odpowiedzieć akcja „Archiwum Pandemii A.D. 2020″, która ma na celu pozyskanie jak największej ilości materiałów i relacji świadczących o naszym działaniu podczas walki z koronawirusem. Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. I tak Wodzisławskie Centrum Kultury pod koniec lipca przekazało do Archiwum Państwowego w Katowicach dokumentację, która zawierała komplet screen shotów pochodzących z mediów społecznościowych placówki (Facebook Wodzisławskiego Centrum Kultury, Facebook Amatorskiego Ruchu Artystycznego w WCK, Facebook Kina Pegaz, Twitter WCK, Instagram WCK) oraz ze strony internetowej WCK. Do tego dołączyło numery miesięcznika „Gazeta Wodzisławska” wychodzące w okresie kwiecień-lipiec br. oraz nagrania wideo z wydarzeń, zorganizowanych w ramach akcji #siećzkulturąwdomu.

– W ostatnich miesiącach znaleźliśmy się w sytuacji bez precedensu. Koronawirus sprawił, że musieliśmy całkowicie zmienić formułę naszej działalności kulturalnej. I chociaż trudno pracuje się za zamkniętymi drzwiami i bez udziału publiczności, nasze propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Przekazane Archiwom Państwowym materiały są świadectwem naszego zaangażowania w trudnym czasie pandemii i będą dostępne dla kolejnych pokoleń – informuje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury

Archiwa państwowe są instytucjami pamięci, które gromadzą, zabezpieczają i przechowują najliczniejsze świadectwa historii, a także powszechnie je udostępniają w czytelniach akt oraz on-line, m.in w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl. Materiały gromadzone w archiwach państwowych przechowywane są wieczyście.

źródło: WCK

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • listopad pażdziernik wrzesień