brama

Napisane przez: lena 10-09-2019

Ważny spektakl adresowany do uczniów

Dla nich teatr to narzędzie służące konstruowaniu dyskusji. Sięgając po kwestie, które dotykają ciebie, mnie, nas wszystkich, poruszają tematy nader istotne. Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” 7 października (poniedziałek) gościć będzie w Wodzisławskim Centrum Kultury. Wydarzenie to adresowane jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych.

Fundacja Banina ze spektaklem „Kolorowa, czyli biało-czerwona” w reżyserii Bartłomieja Miernika występowała już w kilkuset szkołach, teatrach czy na festiwalach. Rzeczywistość co rusz dowodzi, że potrzeba takich prezentacji jest nadal ogromna. Idąc naprzeciw tym oczekiwaniom, wpisując się w jakże ważny dziś dyskurs Wodzisławskie Centrum Kultury zachęca szkolną młodzież do udziału w tym wydarzeniu, stwarzając okazję do głębszej refleksji.

Stereotypy, manipulacja, patriotyzm, nacjonalizm, wykluczenia, mowa nienawiści, ksenofobia to po te słowa – hasła sięgają twórcy i zmyślnie wykorzystują je, by na scenie opowiedzieć o tym, jak każdy z nas może łatwo ulec dezinformacji, wpływom, jak trudno nam dokonać świadomego wyboru. – To tylko teatralna konwencja, ale młodzież daje się wciągnąć – mówią twórcy i po spektaklu podejmują z widzami dyskusję, zachęcając ich do szczerego i otwartego zmierzenia się ze wspomnianymi kwestiami. Spektakl powstał na podstawie sztuki napisanej przez Piotra Przybyłę.

– Proponujemy ciekawy spektakl połączony z głęboką dyskusją o tym, jak na co dzień możemy być manipulowani. Wydarzenie daje dużo do myślenia i uczy rozmawiać o ważnych sprawach naszego codziennego życia. Z tego spektaklu trudno wyjść obojętnym – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Fundacja Banina zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane także do widzów dorosłych. Fundacja podejmuje także próbę integracji młodzieży polskiej z młodymi imigrantami z Ukrainy. Bartłomiej Miernik to reżyser, pedagog teatru, założyciel Fundacji Banina. Często pracuje z młodzieżą podczas warsztatów teatralnych, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Spektakle w jego reżyserii grane są w szkołach, teatrach, domach kultury na terenie całego kraju.

Wydarzenie to adresowane jest do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na spektakle o godzinie 9:00 i 12:00. Bilety w cenie 10 zł można zarezerwować pod nr tel. 32 455 48 55.

foto: www.habdasvisuals.com

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • grudzien październik wrzesien