brama

Napisane przez: lena 03-12-2018

W Kokoszycach zakopano kapsułę czasu

Jak zapisać się w pamięci przyszłych pokoleń? Na sprytny sposób jak to zrobić wpadła społeczność Szkoły Podstawowej nr 15 z Kokoszyc w Wodzisławiu Śląskim. 3 grudnia w pełnej emocji atmosferze uczniowie zakopali kapsułę czasu.

Wydarzenie to zwieńczyło obchody stuletniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. – Chcieliśmy pozostawić po sobie – społeczności szkoły i przedszkola – trwały ślad. Zamysł jest taki, by po upłynięciu stu lat, nasi potomkowie odkopali kapsułę i dowiedzieli się czegoś o nas – podkreśla inicjatorka przedsięwzięcia Justyna Porwoł. – Podczas tego wydarzenia współpracowaliśmy z przyjacielem naszej szkoły, z panem Władysławem Szymurą, który zajął się kwestiami technicznymi, przygotował kapsułę czasu i niezbędne zaplecze – dodaje.

Co trafiło do kapsuły? Jej wnętrze wypełniają m.in.: listy uczniów, odciski palców przedszkolaków, zdjęcia uczniów i nauczycieli, folder o Kokoszycach i broszura o szkole, a także płyta zespołu Kokoszyczanki, zdjęcie prezydenta miasta, naczelnik wydziału edukacji czy bilony. – Wszystko to w pewien sposób nas charakteryzuje i może być cennym źródłem wiedzy o nas dla przyszłych pokoleń. Treść siedmiu listów, które napisali uczniowie naszych klas była bardzo różna – począwszy od opisu współczesnej szkoły po pytania dotyczące tego, czy za sto lat widzowie zobaczą w telewizji popularne dziś seriale – wspomina z uśmiechem Jolanta Porwoł.

Dodatkowo podczas ważnego dla SP 15 wydarzenia nagrodzono laureatów fotograficznego konkursu, jak i oficjalnie ogłoszono, iż dąb, chluba Kokoszyc, wiekowy pomnik przyrody od tej chwili nosił będzie nazwę „Kokosz”.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • październik wrzesien sierpien