brama

Napisane przez: lena 11-10-2019

Uchwała o Wodzisławskim Budżecie Obywatelskim przyjęta

Podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego podjęto uchwałę w sprawie przeprowadzenia na terenie naszego miasta konsultacji społecznych dotyczących Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. Na realizację projektów mieszkańców przeznaczono 500 tys. zł.

Uchwała  podjęta przez wodzisławskich radnych została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 30 września br. Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni, czyli 14 października. Wówczas urzędnicy rozpoczną akcję informująco- promocyjną.

Budżet obywatelski czyli inaczej budżet partycypacyjny, to jedna z najskuteczniejszych praktyk mających na celu zaangażowanie mieszkańców w proces zarządzania miastem. Jest to zatem szansa na włączenie obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach i tym samym sprawowania władzy w samorządach. Biorąc udział w przygotowaniu budżetu obywatelskiego, mieszkaniec miasta współdecyduje o dystrybucji określonej puli środków publicznych. Budżet obywatelski zapewnia także większą przejrzystość działań samorządu terytorialnego. 

Przypomnijmy, w Wodzisławiu Śląskim budżet obywatelski został przeprowadzony w 2015 roku. W sumie mieszkańcy naszego miasta złożyli kilkadziesiąt projektów które ich zdaniem, powinny być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wydział Spraw Obywatelskich w wodzisławskim magistracie sprawdził poprawność zgłoszonych projektów. Formalnie poprawnie zgłoszonych propozycji projektów było 61. Zostały one przekazane odpowiednim komórkom organizacyjnym, które za zadanie miały ocenić m.in. czy zgłoszone zadanie jest zadaniem własnym gminy czy Wodzisław Śląski posiada odpowiednią lokalizację na jego zrealizowanie i czy kwota zaproponowana w kwestionariuszu jest kwotą rzeczywistą. Zaopiniowano wówczas 25 projektów. Wodzisławianie zdecydowali, że 8 z nich zostanie zrealizowanych. I tak też się stało.

źródło: UM Wodzisław Śląski

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecien