brama

Napisane przez: lena 02-09-2019

Sztuka zawarta w trzech żywiołach

Nie o to chodzi, by sztukę rozumieć. Chodzi o to, by odbierać ją emocjami. I bez wątpienia wszelakie zmysły poruszało to, co 1 września usłyszeliśmy i zobaczyliśmy podczas wydarzenia „Poezja w wierszach, malarstwie i muzyce”.

Przed szerokim gremium swoją twórczością dzieliły się dwie znakomite artystki: Izabela Gardian, poetka i Grażyna Zarzecka, malarka. W świat ich twórczości, w zajmujący sposób wprowadzał Marek Grzebyk, człowiek, który ze sztuką jest za pan brat. Całość wydarzenia, które miało miejsce w sali konferencyjnej dworca kolejowego, dopełniły muzyczne improwizacje w wykonaniu Kwintetu Jazzowego Tomasza Pali. Można było nasycić wzrok, uwrażliwić duszę. Izabela Gardian prezentowała wybrane wiersze z wydanych tomików. Dała słuchaczom wiele powodów do rozważań, słowem pobudzała ich wyobraźnię. Poetka tworzy obrazy słowem malowane. Jej twórczość wyróżnia wrażliwość i delikatność. Z właściwą sobie subtelnością opowiada o problemach życia codziennego. Jej poezja emanuje lekkością, zmysłowością oraz trafnością spostrzeżeń. Jest wrażliwa jest nie tylko na słowo, ale i na drugiego człowieka. Wspiera szereg akcji charytatywnych i udziela się społecznie.

Grażyna Zarzecka, prezentując wybrane przez siebie obrazy, pochwaliła się nie tylko swoim niepowtarzalnym malarskim stylem, ale i zadebiutowała publicznie jako poetka. Odbiór był znakomity. Wodzisławska malarka ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jej prace trafiały do Krakowa, Katowic, Zakopanego czy Rybnika, a także poza granice naszego kraju – do Ostrawy, Bonn, Kolonii i Brukseli. Jest cenioną artystką w Polsce i na całym świecie. To wodzisławska malarka, która reprezentuje nurt koloryzmu. Dwukrotnie otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury. W malarstwie zawsze poszukiwała swojej drogi i stylu. Cechą charakterystyczną jej twórczości są obrazy przesiąknięte bajkowym klimatem, marzeniem i fantazją, za pomocą którego rejestruje rzeczywistość.

Wydarzenie zrealizowane zostało z Funduszu Inicjatyw Społecznych, a całość zainicjowała Grupa Lokalnych Twórców.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • luty styczen grudzien