brama

Napisane przez: lena 21-02-2020

Spotkanie oko w oko z przyrodą

Jak zjawiskowe, bogate i różnorodne może być najbliższe nam otoczenie? Mogliśmy się przekonać o tym 20 lutego w Galerii Nostalgia. To tu miał miejsce wernisaż wystawy fotografii autorstwa Grzegorza Matli okraszonej tytułem „Przyroda w obiektywie”. Wydarzenie to skutecznie przyciągnęło uwagę pasjonatów dobrych kadrów i nie tylko.

Zaprezentowane fotografie to efekt cierpliwych, uważnych obserwacji przyrody i namiastka tego, czym ich autor może się pochwalić. Zdjęcia trafnym słowem opatrzył Marek Lenik. Dla nieobecnych mamy dobrą wiadomość – prace artysty podziwiać można będzie do 29 lutego.

– Kadry powstawały w powiecie wodzisławskim, ale głównie na terenie Odry, Bełsznicy, Gorzyc, Rogowa, czyli w miejscach szczególnie mi bliskich. To tereny w miarę dzikie, dzięki czemu przyrodę można ciekawie uchwycić i pokazać – mówił Grzegorz Matla. – Fotografuję rożne tematy, ale to przyroda jest moim konikiem. Jest zaskakująca, nieobliczalna, zawsze może przynieść coś innego – akcentował fotograf.

Kadry, jakie możemy podziwiać w wodzisławskiej galerii to prace, które powstały na przestrzeni ostatnich czterech lat. I jak podkreśla twórca, to tylko dwa procent jego pokaźnych zbiorów.

– Cieszę się z tak dużej frekwencji. Jestem tym zaskoczony, tym bardziej, że to moja pierwsza indywidualna wystawa. Ten rodzaj fotografii wymaga odpowiedniego przygotowania. Wychodzę z domu o 3 nad ranem, by zająć pozycję i cierpliwie czekam na idealny moment – dodawał Grzegorz Matla.

Pierwszym aparatem, którym fotograf mógł realizować swoje twórcze projekty był Zenit TL. Dziś, jak sam autor podkreśla, ma sprzęt wart dobrego samochodu. Ale czego nie robi się dla tak pochłaniających zainteresowań. – Wymarzone zdjęcie jeszcze nie powstało i chyba nigdy nie powstanie. Trzeba szukać cały czas i rozwijać się. Moim ulubionym kadrem, który można zobaczyć na tej wystawie, jest zdjęcie czapli, ono ma niewątpliwy klimat – dodawał Grzegorz Matla.

Fotografie zaprezentowane w Galerii Nostalgia opatrzone zostały w punkt trafionym słowem. Autorem zamieszczonych  wierszy jest Marek Lenik, który z zainteresowaniem śledził twórczość Grzegorza Matli i do zdjęć dopasowywał odpowiedni rymowany komentarz. Twórcy po raz pierwszy twarzą w twarz spotkali się w Wodzisławiu Śląskim.

– Te obrazy mnie inspirują, są estetyczne i ciekawe. Jestem byłym leśnikiem, stąd też interesuje mnie przyroda i to, co dzieje się dookoła niej. Takie fotografie to są dzieła sztuki! Wymagają niesamowitego poświęcenia fotografa i kunsztu. Cieszę się, że i ja, poprzez słowo, mogę coś dla kogoś zrobić i uczestniczyć w tym wydarzeniu – akcentował Marek Lenik.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • marzec luty styczen