brama

Napisane przez: lena 19-03-2020

Skupiamy uwagę na seniorach i czekamy na ich znak

– Dzień dobry. Co potrzeba? Z reguły na tak postawione pytanie, bez dłuższego zastanowienia, podalibyśmy całą listę mniej lub bardziej sensownych niezbędników. Jednak tym razem, nie było aż tak prosto. Nim zaczęły padać pytania, nim zdecydowano się zadzwonić, by na nie odpowiedzieć, minęło trochę czasu. Bo pytania zadawali nieznajomi. Trzeba było powodu i reakcji. Trzeba było oswoić się z sytuacją, od której zdaje się, zdążyliśmy już na dobre odwyknąć. Trzeba było, bez podejrzeń, zaufać. Na nowo przekonać samego siebie, że przecież inni mogą dla mnie zrobić coś ot tak, bezinteresownie. A przede wszystkim trzeba było wyjść z inicjatywą samemu. I od tego się zaczęło.

W całym kraju ruszyła sąsiedzka, przyjacielska pomoc dedykowana osobom w starszym wieku, tym szczególnie wrażliwym na konsekwencje zarażenia koronawirusem. Włączyły się organizacje, zwykli-niezwykli ludzie, nadal dołączyć może każdy z nas – byle młody, w sile wieku. Do zwrócenia uwagi na sąsiada zachęca Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, apeluje też do serc najbliższych, by sprostali zadaniu i pomogli w tym trudnym czasie swoim starszym członkom rodzin. Jeśli te możliwości nie zadziałają, o wsparcie można zwrócić się dzwoniąc do MOPS pod nr tel. 32 45 90 650 lub kontaktować się e-mailowo: kancelaria@mops.wodzislaw-slaski.pl. Chcąc wesprzeć osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne samotnie zamieszkujące Wodzisław Śląski, które nie mogą liczyć na pomoc bliskich, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uruchamia akcję polegającą na robieniu dla nich zakupów: składających się z podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych, środków czystości oraz leków – w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania. Potrzebni będą jednak wolontariusze. Wszystkie osoby, które chcą pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 784 411 283. Działają też druhowie ZHR Wodzisław Śląski. Są dla nas dostępni i czekają na kontakt pod nr tel. 516 765 695 lub 692 542 591.

foto: pixabay

Warto korzystać

O pomoc nie proszą zbyt często. Taka postawa wynika z wielu aspektów, ma różne podłoża i można ją zrozumieć. Nie chcę zawracać ci głowy. Dam sobie radę. Przecież jak sama to zrobię, nic się nie stanie. Jeszcze potrafię! Te słowa jak mantra rozbrzmiewają w ustach osób, które jesienią życia chcą ze wszech miar zaznaczyć swą przydatność, ciągłą gotowość. Chcą czy muszą być użyteczni? Z oceną stanu rzeczy rożnie bywa. W świecie, który wymaga samodzielności, ciągłego przebijania się przez nieraz złudne i donikąd prowadzące ściany, wybór wydaje się być jeden. Choć nie do końca należy do nas. Przywykliśmy patrzeć na siebie i dla siebie zwykle żyjemy. Egoizm wrósł w nasze relacje, ma się dobrze, dziarsko dzieląc jednych od drugich. Zwykle, bo na szczęście nie stało się posągową regułą. Młodzi ludzie mają siły, mają chęci. Zdaje się, że kolejność w poprzednim zdaniu powinna być odwrotna. Chcą pomóc! Z głową i od serca. Dlatego osoby starsze powinny dać im szansę i z możliwości, jakie są im oferowane przez instytucje czy osoby prywatne, skorzystać. Do niedawna nie przypuszczalibyśmy, że wyjście „po zakupy” może tak namieszać w tych „unormowanych” relacjach. Że może być gestem, który połączy. Który pokaże, że jeszcze sporo człowieka w człowieku.

foto: pixabay

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • marzec luty styczen