brama

Napisane przez: KB 13-02-2019

Seniorzy bez granic

Wiosną Wodzisław Śląski rusza z kolejnym przedsięwzięciem dedykowanym osobom starszym. Mowa o projekcie „Seniorzy bez granic”, na który miasto pozyskało środki unijne i z budżetu RP, a dzięki któremu wodzisławianie będą mogli zintegrować się ze społecznością nestorów z czeskiej Ostrawy.

Wydział Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta podkreśla, że „Seniorzy bez granic” to możliwości nie tylko dla osób starszych, ale dzięki wymianie cennych doświadczeń także dla osób, które wykonują pracę z seniorem po obu stronach granicy. Projekt jest pierwszym krokiem, dzięki któremu zapoczątkowane zostanie aktywne życie seniorów w ramach transgranicznej współpracy. Wodzisławianie będą mogli dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu m.in. gastronomii, zdrowia, jak i poznać kulturę, przyzwyczajenia i historię Czechów.

W ramach programu „Seniorzy bez granic” zaplanowane zostały różnego rodzaju zadania i wydarzenia:

1. Dni Gastronomii (planowana data realizacji: 2-4 kwietnia 2019 r.) – trzydniowe wydarzenie odbędzie się u czeskiego sąsiada. To właśnie wtedy polscy seniorzy poznają miejsca, gdzie prowadzone są działania w ramach klubów seniora. Zaplanowano również konkurs gotowania dla nestorów z obu krajów. Spotkanie będzie dobrą okazją do zaprezentowania swoich umiejętności także z innych dziedzin (np. rękodzieło). Odbędą się ponadto wykład na temat zdrowia, zdrowego odżywiania oraz wycieczka do miejscowego browaru.

2. Wolontariat seniorów (planowana data realizacji: maj 2019 r.) – w ramach tego zadania zorganizowany zostanie wyjazd integracyjny polskich i czeskich seniorów do Międzybrodzia Żywieckiego. Towarzyszyć im będą dzieci z polskich rodzin dysfunkcyjnych i opiekunowie z Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dziupla”. Osoby starsze poznają dobre praktyki związane z wolontariatem senioralnym w asystenturze rodzinnej oraz pracy z dzieckiem w świetlicy. Zaplanowano jeszcze m.in. zajęcia łączące pokolenia, plastyczno-relaksacyjne, zakładające aktywny wypoczynek. Efektem podjętych działań będzie powstanie polsko-czeskiej publikacji w wersji elektronicznej o zapomnianych grach i zabaw.

3. Dni Turystyki (planowana data realizacji: czerwiec 2019 r.) – Polacy i Czesi wezmą udział w wyjazdach po ciekawych miejscach regionu oraz wykładzie o turystyce w Czechach. W programie znalazły się m.in. Pustevny i Radhošť – magiczne miejsce Beskidów (włącznie z możliwością skorzystania z kolejki linowej), spacer po mieście Nový Jičín i Muzeum Kapeluszy, spacer po Štramberku i wejście na Štramberską wieżę. Nie zabraknie działań integracyjnych wzmacniających przyjacielskie relacje.

4. Dni Zdrowia (planowana data realizacji: wrzesień 2019 r.) – uczestnicy projektu wezmę udział w wyjeździe do Brennej, poświęconym profilaktyce zdrowotnej seniorów. Odbędzie się minikonferencja na temat zdrowego stylu życia, z udziałem dietetyka, fizjoterapeuty oraz psychologa. Osoby starsze poszerzą wiedzę o korzystnym wpływie aktywności umysłowej na organizm człowieka. W planie są jeszcze m.in.: wspólna impreza integracyjna, spacer z przewodnikiem turystycznym, wspólny wieczór filmowy lub ognisko integracyjne.

Dofinansowanie

Projekt „Seniorzy bez granic” realizowany będzie dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy granice” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A REPUBLIKA CZESKA-POLSKA 2014-2020. Lider projektu, czyli miasto Ostrawa – miejski obwód Ostrawa-Jih, na realizację „Seniorów bez granic” pozyskał dofinansowanie z Funduszu w wysokości 18 744,91 euro. To aż 85% całkowitych wydatków kwalifikowanych wynoszących w tym przypadku 22 052,84 euro. Dofinansowanie unijne dla miasta Wodzisławia Śląskiego (również aż 85%) to 14 427,47 euro, a dofinansowanie z budżetu państwa (dodatkowe 5%) to 848,67 euro. Całkowite wydatki kwalifikowane wynoszą tutaj 16 973,50 euro.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj