brama

Napisane przez: lena 14-09-2020

Rozpoczął się „MUZYKON”

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „MUZYKON” po raz trzynasty! W tym roku wydarzenie zmieniło dotychczasową formułę i jest organizowane w dwóch państwach, Polsce i Czechach. Tegoroczną edycję „MUZYKONU” otworzył koncert organowy Tomáša Thona. Wydarzenie miało miejsce 13 września w kościele św. Mikołaja w Ludgierzowicach. Tomáš Thon jest czeskim organistą koncertowym, nauczycielem muzyki i wydawcą. Zawodowo brał udział w tworzeniu Kościelnej Średniej Szkoły Organowej / Konserwatorium Kościelnego w Opawie. Dla Konserwatorium Akademii Ewangelickiej w Ołomuńcu przygotował szkolne programy edukacyjne z zakresu gry na organach. W ramach projektu Unii Europejskiej opracował również cyfrowe materiały do ​​nauki (DUM) na temat historii organów i literatury. Jest autorem i współautorem profesjonalnych programów dla radia. Koncertuje i nagrywa na nośnikach muzycznych. Pracuje jako sędzia konkursów organowych (Czechy, Włochy, Polska). Od 1990 roku przygotowuje program do Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Petra Ebena w Opawie. W 1992 roku założył wydawnictwo muzyczne ARTTHON, w którym wydał 13 tytułów z zakresu dawnej i czeskiej muzyki organowej oraz literatury organologicznej.

Tomáš Thon przed polską i czeską publicznością zaprezentował czternaście utworów. Towarzyszył mu Marek Eben, prowadzący recital, który przed każdym utworem przybliżała nieco charakterystykę każdego z nich. Koncert spotkał się z pozytywnym odbiorem słuchaczy, przyciągnął tłum miłośników muzyki klasycznej.

Koncert został organizowany w ramach projektu „Muzyka ponad granicami”. Projekt jest realizowany w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP.

źródło: WDPiK

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • maj kwiecień marzec