brama

Napisane przez: lena 07-08-2019

Przed nami dzień świętego Wawrzyńca

10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca – diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śląskiego. Z tej okazji odbędzie się uroczysta msza św. odprawioną w intencji mieszkańców o godzinie 18:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie tradycyjnie nastąpi przemarsz pod figurę św. Wawrzyńca na Rynku.

Obchodom święta rokrocznie towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody – Złotego Wawrzyna. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. Honorowane są nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu.

Historia św. Wawrzyńca obfituje w wiele zagadek i historycznych dylematów, jednak pewnym jest, że żył on w III wieku. Patron urodził się w Hiszpanii, zginął śmiercią za wiarę, spalony na rozżarzonej kracie.

10 sierpnia 1536, gdy roku miastu zagrażał kataklizm, mieszkańcy Wodzisławia postanowili oddać się pod opiekę świętemu Wawrzyńcowi. Miasto zostało ocalone, a świętego uznano za opiekuna wodzisławian, którzy niebawem złożyli śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego świętemu Wawrzyńcowi. Kilkusetletnia tradycja pielgrzymkowa przetrwała do dziś.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • grudzien październik wrzesien