brama

Napisane przez: lena 24-03-2020

Propozycje z dreszczykiem, historią i zachwycającymi kadrami w tle

Jak sensownie, stosując się do obecnych zaleceń, zorganizować sobie czas w domowym zaciszu? #zostanwdomu i wykorzystaj te chwile na… No właśnie, na co? Sugestiami na temat tego, co warto przeczytać lub zobaczyć, dzielą się z Wami: Halina Socha, Agnieszka Tatuś, Monika Sokołowska, Grzegorz Meisel i Rafał Karwot. Zainspirujcie się! Poszukajcie czegoś dla siebie i skorzystajcie z subiektywnych podpowiedzi.

Halina Socha – pisarka, terapeutka, inicjatorka wielu twórczych i rozwojowych projektów

Mogłabym powiedzieć, że zostałam w domu i piszę, ale również czytam. Skupiłam się na książce, którą od dawna chciałam przeczytać, ale wiadomo… zawsze mamy za mało czasu. Teraz go znalazłam i pochłonęła mnie pozycja „Metoda czarnej skrzynki” Matthew Syed, bardzo przydatna w tak trudnych czasach. Przeczytałam również swoje książki, tak dla przypomnienia. A teraz skupiam się na pisaniu i dopieszczam „Wiktorię”. Mam stały kontakt z moimi czytelnikami oraz z uczestniczkami projektu „Rok z życia kobiety”. Inspiruję i zachęcam do wspólnej pracy online. Udostępnię w najbliższym czasie na stronie projektu wyzwanie literackie… Zapewniam, będzie się działo. Rozsyłam Anielską Pocztę z pocieszającymi anielskimi przesłaniami, tak z potrzeby serca, bo uważam że właśnie to jest najbardziej ludziom teraz potrzebne… nadzieja, miłość i dobre słowo.

 

Grzegorz Meisel – przedsiębiorca, właściciel Słodkiej Manufaktury Leona, miłośnik fotografii, dobrej literatury

Co polecam do czytania? Na luzie i dla przyjemności – genialnie napisaną książkę, która wciągnęła mnie tak, że zapomniałem o świecie zewnętrznym. Alternatywna historia Charlesa Dickensa trochę thriller, powieść grozy, trochę historii – ponad 800 str. samej przyjemności ! To książka Dan Simmons – „Drood”. Do przemyślenia i na poważnie – polecam książkę, a w zasadzie wszystkie książki Yuvala Noaha Harari. Yuval Harari jest izraelskim historykiem i wizjonerem zajmujący się analizą cywilizacji, nie boi się również snuć głośno wizji, w jakim kierunku świat będzie się rozwijał. Właśnie kończę czytać jego nową i bardzo aktualną pozycję „ 21 lekcji na XXI wiek”. To bardzo przyjaźnie napisana rzecz, w której autor wnikliwie analizuje i omawia aktualną sytuację, w której każdy z nas się znajduje. Pokazuje również możliwe scenariusze rozwoju naszej cywilizacji i człowieka. Do kupienia w wielu księgarniach internetowych. Co polecam do zobaczenia? Dla przyjemności, ze szczyptą refleksji – dwa sezony serialu „Westworld”, trzeci sezon właśnie ma swoją premier i mam nadzieje, że będzie równie dobry. To serial z gatunku fantastyki, ale daje do myślenia, w jakim kierunku zmierzamy. W skrócie, to świetna porcja fantastyki w połączeniu z westernem. Do zobaczenia na HBOGO. A dla uczty duchowej proponuje zobaczyć chyba najpiękniejszy serial przyrodniczy, jaki został nakręcony, pokazujący piękno naszej planety. Gdy patrzyłem na ten serial, nie mogłem oczu oderwać od ekranu, bo tak fantastycznie nakręconych kadrów nigdy nie widziałem. Autorem serialu jest człowiek legenda – Sir David Attenborough brytyjski biolog, podróżnik, reżyser. Serial: „Nasza Planeta” do zobaczenia na Netflixie.

 

Monika Sokołowska – dziennikarka Radio 90, autorka, kobieta zaangażowana społecznie

W tym szczególnym czasie bez wątpienia warto przeczytać dobrą książkę. Ja polecam publikacje Jojo Moyes: każda opowiada ciekawą historię, bawi i wzrusza. Najnowsza „Światło w środku nocy” opowiada o losach odważnych, niepokornych kobiet, które walczą o swoje prawa i pozycję w społeczeństwie tuż przed wybuchem II wojny światowej. Warto sięgnąć też po lekturę „Dziewczyna z daleka” – bardzo dobrze się czyta i jest to pozycja, która spodoba się osobom w różnym wieku. O miłości, zdradzie, zemście z historią w tle. To jedna z tych książek, które w Tobie zostają. A jeśli chodzi o film: na pewno poleciłabym uwadze obraz „Narodziny gwiazdy” z Lady Gaga i Bradleyem Cooperem, z fantastyczną ścieżką dźwiękową. Polecam też gorąco włoską produkcję „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. To rzecz, która na pewno Was zaskoczy!

foto: Radio 90

 

Agnieszka Tatuś – związana z wodzisławską biblioteką, z pasją prowadzi spotkania autorskie oraz Dyskusyjny Klub Książki

Polecam książkę „Gwiazda Północy” – D.B.John – nasza lektura na DKK, wstrząsająca opowieść fabularyzowana o reżimie w Korei Północnej, łącząca elementy szpiegowskiego thrillera, politycznej fikcji i reportażu. To wciągająca fabuła, wartka akcja i wiele nieznanych faktów zza zamkniętej granicy. Warto przeczytać „Złodziejkę książek”, której autorem jest Markus Zusak. To obraz drugiej wojny światowej i holocaustu widziany oczami dziewczynki, Niemki z małego miasteczka. Wciągająca akcja z nieoczywistym i zaskakującym narratorem oraz książkami w drugoplanowej, ale jakże ważnej roli, dzięki którym udaje się uciec od otaczającej wojennej rzeczywistości.  Dla lubiących kryminały i thrillery polecam publikacje naszego autora Thomasa Arnolda i jego świetnie czytającą się serię z detektywem Davidem Rossem, pełnokrwiste kryminały nawiązujące do klasyki gatunku w stylu H. Cobena czy J.Pattersena. Petra Soukupová „Pod śniegiem” to warta uwagi rzecz, przedstawiająca rodzinne relacje między siostrami, pełne emocji, intymne, zagmatwane czyli takie ludzkie, nasze… To prosta narracja, bez udziwnień, ale pełna nabuzowanych, niewyjaśnionych, nieraz przykrych słów i relacji międzyludzkich… a pod pięknym, białym śniegiem, błotnista breja, gdy przychodzi odwilż… Świetna lektura!

 

Rafał Karwot – wokalista, lider zespołu TABU, wraz z innymi czyni Wodzisław Śląski Najcieplejszym Miejscem Na Ziemi

W tych trudnych czasach polecam Netflixa. Z pozycji, które moim zdaniem warto zobaczyć wymieniłbym: The Kominsky Method” czy „Dom z Papieru”. Osobiście jestem fanem takich produkcji jak: „Vikings”, „Upadek Królestwa”, „Narcos”, „El Chapo” oraz krótkich seriali kryminalnych, jak: „Bodyguard”, „Marcella”…no i „Homeland”. Jako lekturę polecam książkę „Queen. Nieznana historia”. To, moim zdaniem, bardzo ciekawa pozycja autorstwa Petera Hince’a, który spędził z zespołem wiele lat, jako członek ekipy technicznej. To historia podana z zupełnie innej perspektywy.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj