brama

Napisane przez: KB 11-06-2019

Profesjonalna strzelnica w Wodzisławiu Śląskim

10 czerwca przy Szkole Podstawowej nr 28 i w sąsiedztwie Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” otwarta została nowa strzelnica sportowa na potrzeby szkoleniowe i treningowe – jedyna taka na Śląsku, jedna z najnowocześniejszych w kraju. Na budowę obiektu, na którym trenować będą wodzisławscy biathloniści, miasto pozyskało ponad 1,2 mln zł ze środków zewnętrznych.

Oficjalnego otwarcia i przecięcia symbolicznej wstęgi na strzelnicy dokonali prezydent miasta Mieczysław Kieca, medalista olimpijski z Turynu, wodzisławianin Tomasz Sikora oraz Dagmara Gerasimiuk, prezes Polskiego Związku Biatlonu.

– To sukces wielu osób, pokoleń wodzisławian. Wszyscy zaangażowani ciężko pracowali, aby ten obiekt powstał w Wodzisławiu Śląskim. Służyć będzie nie tylko wodzisławianom. Korzystać ze strzelnicy będą kluby działające pod auspicjami Polskiego Związku Biatlonu. Z PZB podpisaliśmy umowę o współpracy. Dlatego oprócz strzelnicy, całej bazy gimnastycznej, w którą wyposażona jest szkoła, oddaliśmy wcześniej do użytku bursę dla grup zorganizowanych, które mogą przyjeżdżać na treningi – mówił w czasie oficjalnego otwarcia prezydent Mieczysław Kieca.

– Wreszcie mamy gdzie trenować biatlon na Śląsku. Oprócz Kubalonki i obiektu zimowego nie dysponowaliśmy do tej pory obiektem, gdzie moglibyśmy przez cały rok przygotowywać młodzież. Tutaj mogą trenować zawodnicy kadry, ale i właśnie młodzież. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby organizować zawody, na które możemy zaprosić najlepszych zawodników. Nawet z zagranicy – podkreślała Dagmara Gerasimiuk.

– Ja to chyba najbardziej czekam na następcę Tomasza Sikory. Mam nadzieję, że będzie on z Wodzisławia Śląskiego. Gdy byłem jeszcze zawodnikiem Pucharu Świata, na jednej konferencji dziennikarze zapytali mnie, jakie miejsce na świecie bym sobie wybrał, żeby powstały tam najlepsze warunki do treningu. Wiedzieli, że jestem ze Śląska, gdzie było dosyć ciężko z infrastrukturą. Powiedziałem, że i tak chciałbym, żeby to było w moim rodzinnym mieście. Nosi mnie po świecie, ale sercem jestem związany z Wodzisławiem Śląskim – dodawał Tomasz Sikora.

Po oficjalnych uroczystościach swoje umiejętności na strzelnicy zaprezentowali młodzi biatloniści – zawodnicy klubu UKS Strzał Wodzisław.

O strzelnicy

Środki, jakie na budowę strzelnicy zdobyło miasto, pochodzą z Funduszu Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki. Całościowy koszy inwestycji to prawie 3,2 mln zł.

Obiekt został zbudowany na obszarze o łącznej powierzchni ok. 4000 m kw. Pole strzelnicy składa się m.in. z toru strzeleckiego, stanowisk tarcz strzeleckich, rampy strzeleckiej, stanowisk z matami, miejsc dla trenerów, mediów i sędziów oraz kontenera magazynowo-socjalnego. Strzelnica ma podłoże trawiaste. Rundy karne oraz trasa biegowa mają natomiast podłoże asfaltowe. Całość została ogrodzona przez siatkę o wysokości ok. 2,1 m.

Na kierownika strzelnicy prezydent Mieczysław Kieca powołał Edytę Zając, trenerkę i prezes UKS Strzał Wodzisław.

Strzelnica wraz z utworzoną na terenie SP nr 28, wspomnianą bazą noclegową tworzy Wodzisławski Ośrodek Biathlonowy. Przypomnijmy, baza na potrzeby biathlonistów została oddana do użytku w 2018 r. To 40 miejsc noclegowych na powierzchni ok. 800 m kw. W obiekcie znajduje się 14 pomieszczeń – 2-, 3-, i 4-osobowych. Posiada on stołówkę (jadalnię), pełen węzeł sanitarny i wyposażenie. Koszt tej inwestycji to ok. 400 tys. zł. Miejsce spełnia warunki podstawowego hotelu akademickiego. Mogą z niego korzystać zawodnicy, np. uczestniczący w organizowanych szkoleniach, treningach biathlonu, obozach dla dzieci i młodzieży, zawodach sportowych. Baza przeznaczona może być także na potrzeby młodzieży, która przyjeżdża do miasta w ramach różnego rodzaju wymian. Baza powstała również z myślą o wydarzeniach przygotowywanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „CENTRUM”.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecien