brama

Napisane przez: lena 12-12-2018

Poznaj wspomnienia Wandy Bukowskiej

Nic tak nie chwyta za serce jak pełna wzruszeń historia sprowadzona do konkretnych sytuacji i osób. Taka bez wątpienia jest książka Wandy Bukowskiej, znanej wielu osobom z działalności z Zespole Pieśni i Tańca Vladislavia z Wodzisławskiego Centrum Kultury. Mowa o publikacji „Wspomnienia z okresu 1918 do 2018”, za pośrednictwem której autorka dzieli się z czytelnikami doświadczeniem swojego życia.

To wspomnienia pełne skrajności, w których nie brak radości, beztroski, ale wiele w nich rozczarowania, bólu i tęsknoty. To historia, w której jak w lustrze odbijają się losy naszego narodu.

Wanda Bukowska opowiadała o książce 10 grudnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. – Wiele osób namawiało mnie, bym napisała o sowich przeżyciach. Przez długi czas nie chciałam jednak wracać wspomnieniami do czasów dla mnie bardzo trudnych i bolesnych. Po czasie doszłam jednak do wniosku, że robię błąd zachowując tylko dla siebie pamięć o tych wydarzeniach. Być może książka ta stanie się dla innych powodem do głębszej refleksji – mówiła Wanda Bukowska, która w tym roku skończyła osiemdziesiąt osiem lat. – Rodzice wychowali mnie w duchu patriotyzmu, w oddaniu dla Ojczyzny i dla drugiego człowieka. Sądzę, że udało mi się te wartości wcielić w życie. To wszystko, co opisuję, stało się naprawdę. Nie ma tu ani jednego zdania zapożyczonego z cudzej opowieści – mówiła Wanda Bukowska.

 

 

 

 

 

O rodzinnych Miłoszewiczach, pełnej uczucia relacji z rodzicami, o brutalności czasów wojennych, o różnych ludzkich obliczach, o samotności i sile, jaką dają marzenia – to i wiele innych wątków wypełnia poszczególne rozdziały książki. Wanda Bukowska wraca pamięcią do lat spędzonych na zesłaniu, do ciężkich realiów powojennych, także do swej działalności w harcerstwie, w szkolnictwie, opisuje również bogate doświadczenia związane z pracą instruktora.

Książka odzwierciedla także osobowości autorki – niezłomność charakteru, odwagę, ogromną determinację i pasję do realizowania celów. Pokazuje, z jakim oddaniem wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi.

 

Spotkanie autorskie było okazją do złożenia Wandzie Bukowskiej gratulacji także z okazji obchodzonych niedawno urodzin. Jak przystało na takie wydarzenie, nie zabrakło kwiatów i przepysznych tortów. Dodatkowo wspaniałą koncertową i wspominkową niespodziankę dla swojej instruktorki przygotowali artyści z Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Nie obyło się także bez autografów autorki i z serca płynących dedykacji.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecień