brama

Napisane przez: lena 10-07-2020

Poetyckie spotkanie w WCK

O tym, że słowa mają wielką moc, przekonaliśmy się podczas spotkania poetyckiego z wodzisławską Grupą Lokalnych Twórców, z którego transmisję na żywo Wodzisławskie Centrum Kultury nadawało 9 lipca. W ramach wydarzenia „Coolturalny gość WCK” poznaliśmy twórców zaangażowanych, wrażliwych i wnikliwie obserwujących rzeczywistość.

Była to okazja do wsłuchania się w twórczość niebanalną w wykonaniu: Izabeli GardianJolanty WalencikKatarzyny GlencWiktorii KrawiecZbigniewa Bubaka i Barbary Macharzyńskiej, która choć nieobecna na spotkaniu, za pośrednictwem znamienitych gości, podzieliła się autorską poezją. Nie zabrakło też muzycznych akcentów, które w połączeniu z charyzmatycznym głosem Zbigniewa Bubaka i dźwiękami gitary urozmaicały wydarzenie. Twórca, którego strofy płynące prosto z serca mówią o najwyższych wartościach, nawiązał też do osób, którym zawdzięcza zamiłowanie do poezji.

Wiktoria Krawiec, która w swoich utworach porusza tematy metafizyczne, stara się dotknąć tego, co nienamacalne, niewymiarowe, nienazwane, dała się poznać jako osoba funkcjonująca w dwóch światach. Z racji wykonywanego zawodu musi być osobą mocno stąpającą po ziemi, przestrzegającą przepisów i regulaminów, a z drugiej strony jej głowa szuka wolności, chce być bliżej nieba, a to właśnie daje jej poezja.

Gotowość do podzielenia się osobistymi przemyśleniami w przestrzeni publicznej okazała się być dla Katarzyny Glenc długim procesem. – Wyjście ze swoimi emocjami na zewnątrz wiąże się z tym, że poddajesz się ocenie, a każdy się jej obawia – tłumaczyła powód, dla którego pisała do szuflady przez 27 lat. Przykładem na to, że dzięki poezji można wyrażać siebie, są wiersze Izabeli Gardian, autorki czterech tomików wierszy. Jej poezja, tak subtelna i delikatna, pozwala jej usystematyzować swoje przemyślenia i emocje, które już później, przelane na papier, zachowują wiarygodność i autentyczność.

Jolanta Walencik pisze pod wpływem emocji, wrażeń, uczuć i marzeń. – Od dzieciństwa moje wiersze są czasem pisane, co nie oznacza, że od niechcenia, ale czasem refleksji nad sobą, nad drugim człowiekiem, czasem obserwacji przyrody w odniesieniu do człowieka, no i nie byłabym sobą, gdybym czasem nie popełniła wiersza w gwarze śląskiej – mówiła podczas spotkania poetka.

Przemyśleniami na temat roli wrażliwości w poezji podzieliła się Barbara Macharzyńska, dla której twórczość to forma autoterapii, oczyszczenia siebie z trudnych przeżyć. – Wrażliwość to umiejętność dostrzegania piękna w małych rzeczach, codziennym życiu, uważność na potrzeby drugiego człowieka – podkreśla twórczyni.

– Bardzo dziękuję wodzisławskim poetom i twórcom za udział w naszym spotkaniu. Cieszę się, że razem możemy współtworzyć kulturalny klimat miasta i regionu, promując zarazem niebanalne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Grupa Lokalnych Twórców zawiązała się w lutym 2018 r. Obecni na spotkaniu twórcy prezentują swoją poezję indywidualnie, podczas akcji charytatywnych i wieczorów poetyckich – nastrojowych i lirycznych, do których z pewnością zalicza się ten zorganizowany przez Wodzisławskie Centrum Kultury.

źródło: WCK, foto: Magdalena Szymańska

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • sierpien lipiec czerwiec