brama

Napisane przez: lena 25-04-2019

Podziel się jedzeniem, przynieś je do społecznej lodówki

Dostępna przez całą dobę lodówka społeczna w Wodzisławiu Śląskim stwarza okazję do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i to w prosty sposób.

Ulokowana została w miejscu zadaszonym i monitorowanym, na osiedlu XXX-lecia w pasażu handlowym. Inicjatorem tego znamienitego pomysłu jest społecznik, mieszkaniec naszego miasta Mateusz Węglorz.

Każdy, kto chce wesprzeć potrzebujących może w każdym momencie włożyć do niej jedzenie przydatne do spożycia z aktualną datą ważności. Chętnych i zaangażowanych nie brakuje, choć o tym, że taka możliwość istnieje jeszcze nie wszyscy wiedzą. – Przypadkowo znalazłem stronę Fundacji „Weź pomóż”, która takie akcje organizuje i spodobał mi się ten pomysł. Tym bardziej, że widywałem osoby szukające czegoś do zjedzenia w okolicy śmietników. Zacząłem działać w tym kierunku, by lodówka społeczna pojawiła się w naszym mieście – komentuje inicjator. – Nierzadko kupujemy sporo rzeczy, których sami nie jesteśmy w stanie spożytkować. Teraz możemy żywność zanieść do lodówki, podzielić się tym, co nam zostaje. Sprawa jest banalnie prosta, lodówka działa siedem dni w tygodniu. Zamiast marnować i wyrzucać produkty spożywcze, można się nimi w prosty sposób podzielić z drugim człowiekiem. Po prostu, przynosimy tutaj jedzenie, zostawiamy, a potrzebująca osoba może je sobie zabrać. Mam nadzieje, że mieszkańcy będą się angażować – zachęca Mateusz Węglorz.

Miejsce na społeczną lodówkę musiało spełniać określone kryteria. By je znaleźć, wsparcia udzieliło miasto i spółdzielnia mieszkaniowa „ROW”. Przede wszystkim trzeba było mieć na uwadze to, by zapewnić stały dostęp do lodówki. Po drugie powinna ona znajdować się w miejscu zadaszonym, a po trzecie – tam, gdzie jest spory ruch pieszych, by skutecznie przyciągać uwagę zarówno tych chcących pomagać, jak i osób potrzebujących. Ważna była także możliwość podłączenia do prądu. I to w Wodzisławiu Śląskim udało się osiągnąć.

foto: arch. M. Węglorz

Co istotne, do lodówki społecznej nie należy wkładać: otwartych konserw, słoików, surowego mięsa, produktów z oznakami popsucia, przeterminowanych i alkoholu.

Warto zaznaczyć, że dzięki Fundacji Weź pomóż i zaangażowaniu osób ją wspierających działa 16 takich społecznych lodówek. Wrocławska fundacja na co dzień zajmuje się wydawaniem żywności dla potrzebujących, stawia społeczne lodówki i pomaga potrzebującym.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • sierpien lipiec czerwiec