brama

Napisane przez: lena 29-01-2016

Po półtorarocznej przerwie Szydło wraca na scenę

Bajka, nad którą pracują niesie ważne przesłanie, a mianowicie, że nigdy nie wolno przestać marzyć.

Trwają intensywne szlify nad sztuką, którą w wydaniu wodzisławskiego młodzieżowego teatru zobaczymy już w marcu. Dodajmy, że Szydło systematycznie ćwiczy w Wodzisławskim Centrum Kultury. Grupa, podczas półtora rocznej przerwy, spotykała się nieformalnie, bez instruktora i pracowała nad improwizacją teatralną. Dokonała się też roszada w jej składzie. Można powiedzieć, że połowa to zupełnie nowi aktorzy, w przedziale wiekowym od 14 do 23 lat.
– To grupa bardzo zróżnicowana, o odmiennych temperamentach. Różna pod względem osobowości, charakteru i co ważne, wyglądu. Z punktu widzenia reżysera taka barwność jest bardzo istotna. Mam w czym wybierać, każda postać, która gra w spektaklu jest inna i to ogromna zaleta – mówi Dorota Krawczyk, instruktor i reżyser, która pracuje nad premierowymi spektaklami zarówno z Teatrem Szydło, jak i Teatrem Szydełko.

103 (884x1024)      101 (1024x689)

 

 

Specyficzna forma
Szydło przygotowuje bajkę „Alicję w Krainie Czarów”. Szerokiemu gronu zaprezentuje się 19 marca w Wodzisławskim Centrum Kultury. Głównym odbiorcą bajki naturalnie będą dzieci. Natomiast intencją reżysera jest nadanie jej uniwersalnego charakteru, tak aby i starsi widzowie, oglądając ją, mogli się wybornie bawić. Szkielet spektaklu już jest, kostiumy są gotowe, scenografia jest w trakcie tworzenia. Zatem można powiedzieć, że 3/4 pracy teatr ma już za sobą.
– W zasadzie mamy już ustawione wszystkie sceny, wyzwaniem, które staje przed nami jest dopracowanie szczegółów czarnego teatru, którego elementy chcemy wykorzystać w spektaklu. To konwencja, w której wykorzystuje się elementy fluorescencyjne, sceny są bardzo techniczne i wymagają doskonałego zgrania – zaznacza reżyser.
Praca nad „Alicją w Krainie Czarów” zaczęła się tak naprawdę jeszcze przed wspomnianą przerwą. Wtedy miały miejsce tylko i wyłącznie próby czytane, podzielono się rolami. Jednak w związku z tym, że grupa jest nowa, w zasadzie przygotowania trzeba było zacząć od początku. Wrzesień i październik minionego roku poświęcono na zajęcia warsztatowe. A od listopada pełną parą ruszyły prace nad spektaklem.
To nie jest pierwsza bajka, która sygnowana będzie nazwą Teatr Szydło. Widzowie mieli już okazję zobaczyć „Księżniczkę na ziarnku grochu” w wykonaniu aktorów. – Bajki są specyficznym tworzywem do pracy, dlatego że wymagają zupełnie innej gry aktorskiej niż spektakle o tematyce współczesnej, w których pojawiają się postaci współczesne – podkreśla Dorota Krawczyk. – Aktor gra zupełnie inaczej, możemy sobie pozwolić na dużo większą fantazję, na przerysowanie i proponowanie zupełnie innego dowcipu. A poza tym to swoisty, skądinąd fajny, oddech dla grupy. Po spektaklu ciężkim, metaforycznym, a taki był ten poprzedni wystawiany przez Szydło, czyli Małpa przed telewizorem, przyszedł czas na złapanie oddechu. Uważam, że w momencie, kiedy grupa się przeobraża, dobrze jest wziąć na warsztat coś lekkiego – dodaje.
Jak przekonuje reżyser, bajka nad którą pracuje niesie ważne przesłanie, a mianowicie, że nigdy nie wolno przestać marzyć. I, że nawet najbardziej pokręcone myśli, wariactwa wcale nie są czymś złym. Nie ma powodów, by je ukrywać. – Szalona dusza dodaje nam energii i radości w życiu. To bardzo cenne. Chciałabym, by dzieci, które usiądą na widowni świetnie się bawiły i przeżyły coś magicznego. Alicja w Krainie Czarów może oczarować – mówi instruktorka.
To też spore wyzwanie przed grupą, bowiem oczekiwania publiczności, która wcześniej zetknęła się z tą opowieścią w innej, nieteatralnej formie, z pewnością będą niemałe. Tym bardziej, że pierwszym recenzentem będą najmłodsi, bardzo szczerzy ludzie.
Jednak Szydło to grupa konstruktywna. Na każdej próbie aktorzy wspólnie dokonują oceny sceny, etiudy, nad którą pracują. Uczą się konstruktywnej krytyki i wymieniają pomysłami na poprawę tego, co wymaga zmian.

104 (847x1024)    106 (812x1024)

Sztuka kompromisu
W Szydle działa 11 stałych aktorów, zaś w Szydełku 14 dzieci, które także niebawem będą prezentować swój premierowy spektakl – Król Maciuś Pierwszy. Ich sceniczne poczynania podziwiać będziemy mogli w drugiej połowie kwietnia.
– Z dziećmi pracuje się nie tyle trudniej, co dłużej. I w Szydełku pojawiły się zupełnie nowe osoby.
Grupa jest zróżnicowana wiekowo – od 6 do 12 roku życia i to bardzo determinuje poziom, na jakim pracujemy, co może być zaletą, bo daje możliwość ciekawego obsadzenia ról – mówi Krawczyk. – Pracując z tymi dwoma grupami uczę się pokory, wyrozumiałości i cierpliwości. Należy pogodzić się z tym, że nie zawsze osiąga się efekt, jaki by się chciało. Trzeba pójść na kompromis, dać możliwość na spontaniczność i improwizację. Robiąc teatr amatorski ma się ograniczone środki finansowe. Trzeba się wiele nagimnastykować, by spektakl, poprzez chociażby kostiumy czy scenografię, miał właściwy charakter. Ale tego typu braki w stu procentach rekompensuje mi radość osób, z którymi pracuję. Teatr to dla nich coś niezwykłego. To pasja, powód do dumy i nobilitacji. W czasie prób przenosimy się do zupełnie innego świata – akcentuje.

108 (798x1024)      116 (1024x695)

 

 

Premiera już wkrótce w WCK, a co potem dziać będzie się ze spektaklem Szydła? Formacja planuje udział w festiwalach. Chciałaby ze swoim scenicznym przekazem dotrzeć do Wadowic czy Krosna. Czy zakwalifikuje się do przeglądów, zobaczymy. Może się nie udać nie dlatego, że spektakl będzie słaby, ale dlatego, że to bajka. Nie każdy festiwal taką formę preferuje. – Póki co nastawiamy się przede wszystkim na granie dla publiczności. Konkursy, jeśli się załapiemy to będzie super, jeśli nie – tragedii też nie będzie – dodaje. – Dlaczego warto przyjść na „Alicję w Krainie Czarów”? Przede wszystkim to rzecz, w której grają ludzie stąd. Warto zobaczyć, jak robią coś ciekawego, jak tworzą, uczą się pracy zespołowej i kreatywności. Umiejętności te przydadzą się w przyszłości, w życiu zawodowym, także poza sceną – przekonuje reżyser.

 

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • luty listopad pazdziernik