brama

Napisane przez: lena 04-11-2020

Paweł Piotr Reszka w WCK już dziś

To jedyna taka okazja, by znaleźć się w centrum reportażu wspólnie z cenionym dziennikarzem, finalistą prestiżowej nagrody Nike 2020. „Paweł ma zaskakujące tematy i świetnych bohaterów. Ma też talent, ale nie tylko reporterski. Otóż ma talent chirurga – jest chirurgiem mentalności” – tak mówi o nim Mariusz Szczygieł. Czy ma rację? Przekonajcie się sami. Paweł Piotr Reszka pojawi się w Wodzisławskim Centrum Kultury już dziś, 4 listopada o godzinie 19:00.

Wspomniane wydarzenie Wodzisławskie Centrum Kultury organizuje w partnerstwie z Biblioteką Śląską w Katowicach. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu z autorem w ramach kolejnej odsłony wydarzenia „COOLturalny gość WCK” zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem transmisji online. Za reporterską dojrzałość, śmiałość i styl Paweł Piotr Reszka sukcesywnie zyskuje uznanie. Za odbijającą się szerokim echem książkę „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” znalazł się w ścisłym gronie siedmiorga finalistów nagrody Nike 2020, zaś niedawno otrzymał kolejną, bo trzecią już nominację do Nagrody Grand Press. Jest laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na co dzień współpracuje z redakcją „Dużego Formatu”. Jego zbiór reportaży „Diabeł i tabliczka czekolady” stał się inspiracją inscenizacji.

Paweł Piotr Reszka ma w sobie ciekawość, która prowadzi go do sedna zawiłych historii, zwykłych ludzi. Pisze oszczędnie, solidnie. Pyta, nie ocenia, wywołuje refleksje. Wnikliwie wsłuchuje się w ich opowieści i podaje je czytelnikom w takiej formie, że ci mają poczucie bycia w środku opowiadanej historii. Z każdej z nich mogą wyciągnąć coś istotnego dla siebie. Niewątpliwie, podobnie będzie podczas spotkania z autorem w Wodzisławskim Centrum Kultury. Wielowątkowa dyskusja, w którą włączyć będą mogli się czytelnicy obecni na wydarzeniu, z pewnością zahaczać będzie o najważniejsze publikacje Pawła Piotra Reszki, ale i o sensowność reportażu w ogóle. Warto podkreślić, iż współmoderatorem rozmowy będzie prof. UŚ, dr hab. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, komparatysta, eseista, tłumacz, pisarz, pełniący funkcję dyrektora Biblioteki Śląskiej.

zdjęcie: Paweł Piotr Reszka (Monika Sawka)

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Obowiązują jednak bezpłatne wejściówki, jakie odebrać można w kasie WCK, która czynna jest na godzinę przed każdym wydarzeniem/seansem, zaś specjalnie dla seniorów – w każdy czwartek, między godziną 10:00 a 12:00. WCK zachowuje wszelkie standardy związane z przestrzeganiem obowiązującego reżimu sanitarnego.

 

grafika: Plakat promujący wydarzenie (WCK)

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • listopad pażdziernik wrzesień