brama

Napisane przez: lena 08-10-2019

O edukacji poprzez teatr opowiadał gość WCK

Wodzisławskie Centrum Kultury po wakacyjnej przerwie powróciło do cyklu spotkań, których bohaterami są pasjonaci z różnych dziedzin. 7 października w ramach wydarzenia „COOLturalny gość WCK” zaproszenie przyjął Bartłomiej Miernik, reżyser, pedagog teatru, założyciel Fundacji Banina, która poprzez swoje działania nie pozwala nam patrzeć na świat obojętnie.

Wiele ważnych, mądrych i potrzebnych słów padło tego dnia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Między innymi o sensie edukacji poprzez teatr, o inspirującej współpracy z młodymi twórcami, o spektaklach, dla których najważniejszy jest temat, o potrzebie reagowania na to, co dzieje się dookoła nas i o spotkaniu z wodzisławskimi uczniami opowiadał Bartłomiej Miernik. Spotkanie to było kontynuacją tego, co na scenie WCK działo się wcześniej. Uczniowie z wodzisławskich szkół mieli bowiem okazję uczestniczyć w spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” wyreżyserowanym przez Bartłomieja Miernika oraz wziąć udział w warsztatach. Ta teatralna konwencja pozwoliła im zmierzyć się m.in. ze stereotypami, z hasłami takim jak: patriotyzm, nacjonalizm, pozwoliła poznać siłę manipulacji oraz przekonać się, jak łatwo można ulec dezinformacji i jak trudno dokonać świadomych wyborów.

– Manipulacja jest bardzo prosta. Nie dziwię się, że młodzież daje się w wciągnąć w to, co dzieje się podczas spektaklu. Zresztą, gdybym był w ich wieku, pewnie też postąpiłbym tak samo. Ważne, żeby młodzi ludzie uświadomili sobie i poznali techniki manipulacji. I to temu tematowi poświęcamy warsztaty, które zawsze odbywają się po spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” – akcentował reżyser. – Potrzeba grania tego spektaklu jest nadal ogromna. W Wodzisławiu Śląskim wystawiliśmy go już po raz 304 – dodawał.

– To było ważne wydarzenie kulturalne, edukacyjne i społeczne. Wartości, jakie niosło ze sobą, są nie do przecenienia. Jestem przekonany, że dało wiele do myślenia jego uczestnikom i przyczyni się do budowania prawdziwie obywatelskich postaw – dodaje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Banina zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane także do widzów dorosłych.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • grudzien październik wrzesien