brama

Napisane przez: lena 07-05-2019

Nowe oświetlenie na ulicach Starego Miasta

W ciągu nadchodzących miesięcy na ulicach Starego Miasta zamontowanych zostanie blisko 90 słupów oraz ponad 120 nowoczesnych i oszczędnych opraw oświetleniowych w technologii LED. Miasto podpisało umowę z wykonawcą tej inwestycji.

89 słupów stylowych i 124 oprawy oświetleniowe w technologii LED pojawią się na ulicach: Ks. Konstancji, Powstańców Śląskich, J. Słowackiego, Minorytów, Średniej, Krótkiej, Kościelnej, W. Opolskiego, Aptecznej, św. Jana, Arendarskiej, Zamkowej, B. Głowackiego, Rynku, Wałowej, a także Kubsza.

System sterowania służący do zarządzania oprawami oświetlenia zewnętrznego ma być oparty na dwukierunkowej wymianie danych przesyłanych drogą radiową. System ma służyć do ustawienia właściwego zmiennego w ciągu mocy poziomu oświetlenia, monitoringu stanu pracy oraz tworzenia raportów. Ma ponadto umożliwić w przyszłości dodawanie nowych opraw do systemu oraz innych elementów, takich jak telemetria, pomiar skażeń powietrza, pomiar natężenia ruchu, odczyt wodomierzy itp.

– Moc zainstalowanych i przeznaczonych do wymiany opraw oświetleniowych na terenie ujętym w projekcie wynosi 13,352 kW. Przy 4024 godzinach działania urządzeń w skali roku daje to 53,728 MWh. Dzięki wymianie istniejących opraw na oprawy wykorzystujące technologię LED znacznie zredukujemy zużycie energii elektrycznej pochłanianej przez oświetlenie uliczne na tym terenie. Zmniejszona zostanie też emisja do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych – mówią specjaliści z Referatu Inwestycji Miejskich i Budownictwa Urzędu Miasta.

DS Dron

Wykonawca inwestycji został wyłoniony w drodze przetargu. Najkorzystniejszą ofertę w wysokości 730 431,89 zł brutto złożyła firma ELEKTROTUM Piotr Tumulka z Raciborza. Umowa z wykonawcą została podpisana 6 maja br. Referat Inwestycji Miejskich i Budownictwa poinformował, że przekazanie placu budowy planowane jest na 13 maja. Wykonawca będzie miał czas na realizację robót do 31 października. Okres gwarancji, jakiej udziela, to sześć lat.

źródło: WRiD

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • sierpien lipiec czerwiec