brama

Napisane przez: lena 29-11-2019

Marsz Pamięci po raz dziewiąty

Po raz dziewiąty grupa piechurów pokona trasę zbliżoną do tej, w jaką w 1945 roku wyruszyło blisko 56 tysięcy więźniów z obozu KL Auschwitz. Grupa na czele z Janem Stolarzem, pomysłodawcą wydarzenia, weźmie udział w Marszu Pamięci i ponownie, upamiętniając tragiczną tułaczkę więźniów, z Oświęcimia zawita do Wodzisławia Śląskiego. Każdy z nas może dołączyć do tej ważnej inicjatywy.

Początek marszu zaplanowano na 16 stycznia, koniec zaś na 20 stycznia 2020 roku. – Zachęcamy młodzież, dorosłych do udziału w Marszu Pamięci na całej trasie lub na wybranych odcinkach. Idziemy, by przypomnieć o tragicznych losach więźniów. Była to wyniszczająca wędrówka, wielu z nich ginęło od kul, przeszywającego mrozu i głodu. Chcemy o tej tragedii pamiętać i robimy wszystko, by przekazać ją młodszym pokoleniom. Bo tylko tak możemy ocalić historię od zapomnienia – mówi Jan Stolarz.

Oto szczegóły Marszu Pamięci: 16 stycznia: Oświęcim – Miedźna (ok. 18 km), 17 stycznia: Miedźna – Studzionka (ok. 26 km), 18 stycznia: Studzionka – Jastrzębie Zdrój (ok. 20 km), 19 stycznia: Jastrzębie Zdrój – Wodzisław Śląski (ok. 17 km). Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 694 784 413.

Przypomnijmy, w styczniu 1945 r. z obozu KL Auschwitz w wyniszczającą, 63-kilometrową wędrówkę wyruszyło około 56 tysięcy więźniów. Dziennie pokonując 20-30 kilometrów, 22 stycznia kolumny dotarły do naszego miasta, by w odkrytych, węglowych wagonach odjechać do obozów w głębi III Rzeszy. Mroźna i śnieżna zima, wycieńczenie ciężką pracą w obozie i brutalność hitlerowców stały się przyczyną śmierci blisko 15 tysięcy więźniów. Każde odstępstwo od kolumny karane było natychmiastową egzekucją. Na samej trasie marszu zliczono około 600 porzuconych ciał.

 

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • maj kwiecien marzec