brama

Napisane przez: lena 24-03-2020

Lekcje przez internet

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa zostały zmienione przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość. Będą one obowiązywały od jutra, 25 marca do 10 kwietnia 2020 r.

Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (zwłaszcza platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl). W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej, nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.

Do 25 marca poprzez E-Dziennik zostaną przekazane informacje w sprawie nauki na odległość. Dyrektorzy wraz z nauczycielami ustalają tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określi także formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.

Organizując uczniom kształcenie na odległość dyrektor będzie uwzględniał zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

 W mieście pozostaje cały czas do dyspozycji zakładka informacyjna https://wodzislaw-slaski.pl/aktualnosci/koronawirus .

Bezpłatna platforma z materiałami edukacyjnymi

Platforma www.epodreczniki.pl to narzędzie informatyczne, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie udostępniony jest moduł do śledzenia postępów w nauce dla zalogowanych użytkowników. Ministerstwo Edukacji Narodowej daje również możliwość prowadzenia zdalnie kształcenia specjalnego. Nauczyciele i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów.

Nie tylko edukacja

Nie samą nauką żyje człowiek. Dlatego Ministerstwo Edukacji objęło uczniów grarantanną! Grarantanna to – cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, można je znaleźć w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie publikowane są tam kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie. Uczniowie znajdą tam sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. Jeśli mowa o konkursach, to muszą być również nagrody! Warto zajrzeć na: www.grarantanna.pl

Przypominamy także, iż na czas wprowadzenia w Polsce stanu epidemii do odwołania zostają zamknięte wszystkie przyszkolne obiekty sportowo-rekreacyjne tj. boiska, place zabawa, siłownie pod chmurką.

źródło: Karina Powała, WPDiK

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj