brama

Napisane przez: KB 04-03-2019

Kino premierowe z 3D w Wodzisławiu Śląskim?

To możliwe do realizacji jeszcze w tym roku. Wodzisławskie Centrum Kultury, w którym znajduje się Kino Pegaz, ubiega się bowiem o dotację na zakup projektora cyfrowego wartego 250 tys. zł. Z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej może pozyskać 125 tys. zł. Jeśli to się uda, tę samą kwotę przekaże też miasto. Środki w budżecie zostały już zabezpieczone.

– Mam wielką nadzieję, że uda się pozyskać dofinansowanie i że jeszcze w tym roku będziemy mogli obejrzeć pierwsze seanse premierowe w naszym mieście – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca. – Utworzenie kina premierowego jest jednym z bardzo często podnoszonych przez mieszkańców Wodzisławia Śląskiego postulatów. Byłby to kolejny duży krok w rozwoju oferty kulturalnej naszego miasta – dodaje. WCK złożyło wniosek o dofinansowanie 1 marca. Dyrektor Krzysztof Jaroch przekazał, że informacja o wynikach naboru powinna być znana do 10 czerwca. Jeżeli jednostka otrzyma środki i podpisze umowę z Instytutem, nastąpią konkretne przygotowania do procedury przetargowej na zakup projektora cyfrowego, w wyniku której wyłoniony zostanie wykonawca. W przypadku, gdy przetarg zostanie rozstrzygnięty zgodnie z planem, we wrześniu-październiku podpisana zostanie umowa z operatorem. Będzie to sygnał do tego, by projektornię Kina Pegaz przygotować na dostawę i montaż zakupionego sprzętu. W efekcie do końca roku kino premierowe wykorzystujące technologię 3D zostanie uruchomione w Wodzisławiu Śląskim. Poprzedzone zostanie to oczywiście szkoleniami dla pracowników Centrum.

WCK nieprzerwanie podejmuje szereg działań w kierunku jeszcze szybszego rozwoju Kina Pegaz. Wystarczy wspomnieć o zrealizowanych w ostatnich latach działaniach, m.in.: kapitalnym remoncie sali widowiskowej, inwestycji w nowy ekran czy chociażby wykorzystaniu do promocji kina gablot zlokalizowanych w różnych miejscach w Wodzisławiu Śląskim. Teraz jednostka stawia właśnie na cyfryzację wodzisławskiego kina, ulepszenie jego oferty i szybkość premier, jak również jeszcze lepszą jakość obrazu i gotowość do seansów 3D.

Warto dodać, że otrzymana dotacja sprawi, że Kino Pegaz zostanie objęte przez Sieć Polskich Kin Cyfrowych. Umowa przynależności do Sieci zawierana jest na 10 lat i odnawiana przy kolejnym zakupie projektora dofinansowanego przez PISF. Jednym z warunków, jakie po zdobyciu środków będzie musiało spełnić wodzisławskie kino, jest to, że w każdym roku kalendarzowym obowiązywania umowy będzie miało obowiązek wyświetlania filmów na łącznie co najmniej 300 seansach.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • maj kwiecień marzec