brama

Napisane przez: lena 10-08-2019

Kazimierz Cichy uhonorowany „Złotym Wawrzynem”


– Myślę, że dobrze spożytkowałem swój czas, nie zmarnowałem go. Na pewno pozostanie coś po mnie dla przyszłych pokoleń – mówił ze wzruszeniem Kazimierz Cichy, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, który odznaczony został prestiżową nagrodą, przyznawaną za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i za tworzenie wspólnego dobra.

„Złoty Wawrzyn” to szczególne wyróżnienie, które wodzisławianinowi, pasjonatowi historii i kultury regionu wręczali prezydent miasta Mieczysław Kieca oraz przewodniczący Rady Miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak. Wydarzenie to towarzyszyło uroczystej mszy świętej sprawowanej 10 sierpnia w kościele pw. WNMP, w dniu patrona miasta św. Wawrzyńca. Po nabożeństwie tradycyjnie nastąpił przemarsz pod figurę św. Wawrzyńca znajdującą się na Rynku.

– Działam blisko trzydzieści lat. Ksiądz prałat Bogusław Płonka dziś podczas homilii przytoczył słowa, które trafnie definiują moją aktywność: ocalić od zapomnienia… Właśnie to robiłem przez całe lata. Dbałem o propagowanie historii i kultury ziemi wodzisławskiej w bardzo różny sposób. Wydawałem pismo „Herold Wodzisławski”, prowadziłem szereg inicjatyw, które pamięć o przeszłości, naszej tożsamości miały zachowywać – akcentował laureat „Złotego Wawrzyna”. Rzeźby, płaskorzeźby, małe pomniki architektury, obelisk na 50 równoleżniku przed budynkiem Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego, czy też zegar słoneczny – to tylko niektóre z dzieł i pomysłów wodzisławianina. – „Złoty wawrzyn” to ważna dla mnie nagroda, traktuję ją jako zwieńczenie mojej aktywnej kariery społecznej. Robiłem wiele rzeczy, byłem radnym przez dwie kadencje, prowadziłem własną działalność, ale zawsze wszystko robiłem z pasją – puentował.

Kazimierz Cichy poprzez swoją wieloletnią działalność propagował historię i kulturę naszego regionu. Przez 28 lat piastował funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. To dzięki jego inicjatywie powstała galeria Art Wladislavia. To miejsce szczególne dla pasjonatów lokalnych dziejów, twórców i hobbystów. Kazimierz Cichy jest autorem licznych publikacji, czuwał nad wydawaniem biuletynu historycznego Herold Wodzisławski. Był laureatem wielu nagród za swoje dokonania.

Warto nadmienić, iż w gronie wyróżnionych w ubiegłych latach znaleźli się: ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku dr Józef Musioł (2012 r.), artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” (2014 r.), piłkarz i niegdysiejszy kapitan reprezentacji Polski Stanisław Oślizło (2015 r.), od blisko trzech dekad związana z okulistyką śląską prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (2016 r.), prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla (2017 r.), Wodzisławski chór mieszany „Jadwiga” i Izabella Zielecka-Panek, która jest chórmistrzem, doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (2018 r.).

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • maj kwiecien marzec