brama

Napisane przez: lena 05-02-2020

Jest wyrok! Czy coś ruszy?

Droga Główna Południowa opisywana była jako jedna z najważniejszych dla naszego regionu inwestycji. Jednak, mimo upływu kilku lat, wciąż nie powstał nawet projekt inwestycji. Dlaczego?

Droga Główna Południowa zgodnie z zamierzeniami ma połączyć Wodzisław Śląski, Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Droga ma być szansą na płynny ruch samochodowy. Wielu upatruje w niech także możliwość rozwoju gospodarczego. Projektowany odcinek liczy 23,2 km.

Problem w tym, że od kilku lat realizacja tej inwestycji stoi w miejscu. Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej o trudnej sytuacji inwestycji mówił prezydent Mieczysław Kieca. – Sprawa budowy tej ważnej drogi utkwiła w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pomimo wielu wyznaczonych terminów nadal nie udało się uzyskać potrzebnej i niezbędnej do dalszych działań decyzji środowiskowej. Oczywiście nie czekamy z założonymi rękami. W tej sprawie wysyłaliśmy ponaglenia do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ministerstwa Środowiska. Próbowaliśmy różnych interwencji – wyjaśnia prezydent. – Gdy spojrzymy na działania GDOŚ, możemy się zastanawiać nad ich sensem. Tylko w roku 2019 wydanie decyzji środowiskowej odkładano przynajmniej kilka razy. Miała być 17 lipca 2019 r. Termin przesunięto na 15 września, później na 29 listopada. Jeszcze później wpłynęło pismo, że sprawa znów nie zostanie rozpatrzona, bez podania przyczyny. Nowy termin GDOŚ wyznaczył na 20 marca 2020 – tłumaczy Mieczysław Kieca.

W końcu w tej sprawie złożona przez miasto złożona została też skarga na przewlekłe postępowanie dyrektora GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W styczniu poznaliśmy wyrok WSA.

Wyrok WSA

WSA w Warszawie rozpoznał skargę miasta 9 stycznia. Tego dnia zapadł także wyrok, w którym skład sędziowski orzekł, iż GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził także, że przewlekłość ta nastąpiła z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji WSA nałożył grzywnę na GDOŚ oraz zobowiązał do rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ z 16 sierpnia 2016 roku w terminie trzech miesięcy od otrzymania prawomocnego wyroku.

Projekt

Umowę na projekt Drogi Głównej Południowej podpisano w kwietniu 2014 roku. Wówczas jego wartość szacowano na ponad 4 mln zł. Był to koniec etapu, który trwał 16 lat. Pierwsza koncepcja DGP powstała już w 1998 roku. Realne, poważne prace nad projektem rozpoczęły się w 2007 roku. To ogromna inwestycja, angażująca okoliczne samorządy. Droga ma zdecydowanie ponadlokalne znaczenie. Trasa DGP zgodnie z założeniami ma przebiegać od ulicy Raciborskiej w Rydułtowach na południowy wschód, po zachodniej stronie Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa. Ma przeciąć ulicę Pszowską w Wodzisławiu i następnie obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, Marusz i Pustek wejść do Krostoszowic i Skrzyszowa. Kolejno ma się ciągnąć południową częścią Mszany i włączyć się do DW 933 na granicy z Jastrzębiem, które swój odcinek DGP już wybudowało.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • wrzesień sierpien lipiec