brama

Napisane przez: lena 05-04-2019

Festiwal dokumentu w WCK już jutro

Już jutro, 6 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury za sprawą wielowątkowych opowieści staniemy w sercu ważnych zdarzeń i międzyludzkich relacji. Będzie o prawdziwych ludzkich historiach, utkanych z prawdziwych emocji. Będzie o możliwości wyboru, niezgodzie na zastany stan rzeczy. Marzeniami o pokoju, marzeniami o normalności zwykłych ludzi podzielą się Maciek Nabrdalik, Katarzyna Boni i Tomasz Grzywaczewski, goście festiwalu dokumentu „Optyka wymienna” w WCK.

Do udziału w tym jednodniowym wydarzeniu, które rozpocznie się o godzinie 15:00, Wodzisławskie Centrum Kultury zaprosiło twórców dokumentujących rzeczywistość za pomocą słowa i obrazu. To postaci wywodzące się ze świata literatury faktu, fotografii i filmu. Poprzez zajmujące prelekcje, pełne emocji prezentacje, a także debatę goście festiwalu odniosą się do ważnych kwestii współczesnej codzienności. Wydarzenie to w dużej mierze koncentrować się będzie na wolności, jej granicach, dosłowności i sposobach interpretacji tego słowa.

– Proponujemy nową formułę spotkań w Wodzisławskim Centrum Kultury, wpisaną w dyskusję nad dokumentowaniem otaczającej nas rzeczywistości. Nasi nietuzinkowi goście pozwolą nam stworzyć autentyczny festiwal dokumentu – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Wydarzenie rozpocznie rozmowa z trójką znamienitych gości. Następnie odbędą się spotkania z Maćkiem Nabrdalikiem, Katarzyną Boni i Tomaszem Grzywaczewskim.

Katarzyna Boni, reporterka współpracująca z największymi magazynami podróżniczymi na polskim ryku. Specjalizuje się w pisaniu o Azji, jest autorką książki „Ganbare! Warsztaty umierania” oraz „Kontener” napisanej wspólnie z Wojciechem Tochmanem. Publikuje również w „Dużym Formacie” czy „Kontynentach”.

foto: Anna Janowska

Maciek Nabrdalik, polski fotoreporter, wielokrotnie nagradzany dokumentalista i pierwszy Polak przyjęty do prestiżowej amerykańskiej Agencji VII. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów fotografii prasowej, w tym World Press Photo czy Pictures of the Year International. Wraz z żoną, Agnieszką Nabrdalik, jest autorem książki „Nieodwracalne” poświęconej więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych.

foto: Mikołaj Grynberg

Tomasz Grzywaczewski, reporter, pisarz, doktorant prawa międzynarodowego, specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor książek „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych”, „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” oraz „Przez dziki Wschód” wyróżnionej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Jest współtwórcą filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”.

foto: archiwum Tomasz Grzywaczewski

Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać wyrazistych twórców, nieobojętnych, a społecznie zaangażowanych, decydujących się sięgać po tematy istotne, wymagające większej uwagi. Co więcej, „Optyka wymienna” to idealne miejsce do włączenia się w dyskusję i niepowtarzalna sposobność na podzielenie się osobistymi spostrzeżeniami w doborowym towarzystwie.

Będzie ciekawie, będzie prawdziwie. Wstęp na to wydarzenie będzie bezpłatny.

O poczęstunek dla uczestników wydarzenia i moc smaków zadba Zacny Kąsek, zakupić można będzie także aromatyczną kawę, którą zapewni Pracownia Kawy Kawowski.

Więcej na: https://www.facebook.com/events/497778080752602/

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • lipiec czerwiec maj