brama

Napisane przez: lena 24-07-2020

Ekologiczna inwestycja w WCK

Trwają prace związane z montażem paneli fotowoltaicznych na budynku Wodzisławskiego Centrum Kultury. Na dwóch dachach, o łącznej powierzchni prawie tysiąca metrów kwadratowych, zostanie umieszczonych 136 paneli, dzięki którym wytwarzany będzie prąd elektryczny z energii słonecznej.

W ramach realizowanego zadania WCK wyposażone zostanie w dwie instalacje on-grid, dzięki którym nadwyżki wyprodukowanej energii będą mogły zostać przekazane do sieci energetycznej, by móc ją odebrać później podczas zwiększonego zapotrzebowania na pobór prądu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Montaż instalacji fotowoltaicznej sprawi, że wodzisławska instytucja kultury zyska własne źródło energii. Oprócz obniżenia zużycia prądu z zewnętrznej sieci dystrybucyjnej, inwestycja przyczyni się do zmniejszenia poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Będzie też prowadzony monitoring wydajności zainstalowanych paneli słonecznych.

– Jesteśmy w trakcie inwestycji, która wyposaży Wodzisławskie Centrum Kultury w nowoczesną i ekologiczną instalację. Dzięki środkom z Unii Europejskiej pozyskanym przez miasto Wodzisław Śląski, już niebawem będziemy korzystać z odnawialnych źródeł energii – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Do przeprowadzenia tej inwestycji niezbędna była jednak wcześniesza termomodernizacja dwóch z trzech dachów budynku WCK wraz z ich przygotowaniem pod montaż instalacji fotowoltaicznej i pracami towarzyszącymi. Prace te placówka przeprowadziła w ubiegłym roku.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Odnawialne źródła energii w budynkach użyteczności publicznej Miasta Wodzisławia Śląskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

źródło: WCK

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • sierpien lipiec czerwiec