brama

Napisane przez: lena 10-01-2019

Chór Jadwiga zaprasza na dwa koncerty jubileuszowe

Miejski Chór Mieszany „Jadwiga” z Wodzisławia Śląskiego w tym roku obchodzi imponujący jubileusz 100-lecia pracy twórczej. Grupa działająca na co dzień w dzielnicy Radlin II od kilku lat zasila szeregi zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego „ARA” w Wodzisławskim Centrum Kultury. W niedzielę, 20 stycznia chór zaprasza na dwa koncerty jubileuszowe.

Z okazji 100-lecia działalności artystycznej Miejski Chór Mieszany Jadwiga zaprasza na dwa koncerty kolędowe. Oba odbędą się w niedzielę, 20 stycznia br. Pierwszy o 14:30 w kościele pw. św. Izydora w Radlinie Górnym (Wodzisław Śląski), drugi o 16:00 w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Radlinie Dolnym (Wodzisław Śląski). W programie usłyszymy szeroki repertuar kolęd i pastorałek. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Głównym dyrygentem grupy jest Ryszard Ucher, a drugim Donata Miłowska.

Czas narodzin chóru zbiega się z czasem ponownego uzyskiwania niepodległości przez Polskę. Dla narodu polskiego wszelkie inicjatywy, które miały na celu krzewienie polskości były bardzo ważne, a taką inicjatywą było m.in. tworzenie towarzystw śpiewaczych. Chór krzewił pieśnią słowo i kulturę polską, uczestnicząc w corocznych zjazdach śpiewaczych. Pierwszym prezesem po II wojnie światowej został Augustyn Brachmański, a zaraz po nim Paweł Kowol, który pełnił tę funkcję przez 50 lat, a obecnie jest prezesem honorowym. 

– Imponujące, że chór „Jadwiga” w tak piękny sposób pielęgnuję polską oraz regionalną kulturę i tradycję. To inicjatywa godna wielkiej pochwały. Nie tylko sprzyja integracji środowiska artystycznego, ale również daje możliwość rozwoju talentów muzycznych wśród osób dorosłych. Co więcej, ostatnio razem zrealizowaliśmy wspólny projekty międzynarodowy, dofinansowany przez Unię Europejską – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

źródło: WCK

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecień