brama

Napisane przez: lena 07-05-2019

Cenne znaleziska wodzisławskiego Muzeum

Jak przekazuje Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, niedawno zakończyły się prace archeologiczne prowadzone wewnątrz pałacu Dietrichsteinów. Archeolodzy odkryli tam wiele cennych zabytków, które obecnie są myte i konserwowane. Jednym z prezentowanych znalezisk jest fragment kafla piecowego pokryty brązowym szkliwem. Zabytek ten należy wiązać z osobą niezwykle zasłużoną dla miasta, właścicielem dóbr wodzisławskich prymasem Węgier – Jerzym Szelepcsényi (1595-1684). Jak informują nas źródła pisane, przekazał on środki finansowe dla odbudowy pozycji kościoła katolickiego na tych ziemiach, po wojnie 30-letniej. Wówczas to, w 1675 r., do nawy kościoła parafialnego została dobudowana wieża, a rok później odbudowano drewniany kościół pw. Św. Krzyża.

foto: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

– Na odkrytym kaflu widniał niegdyś herb prymasa, z którego zachowały się chwosty zwisające z kapelusza biskupiego i fragment barokowej tarczy. Zabytek ten został wykonany w 1675 r., o czym mogą informować dwie cyfry – 75 zachowane w jego prawym narożu, a więc w czasach kiedy prymas był w posiadaniu Wodzisławia (1668-1684) – informują pracownicy Muzeum.
Herb Szelepcsényi – Pohroncz przedstawiał kroczącego lwa trzymającego w lewej ręce gwiazdę, a w drugiej słońce. Wyobrażenie takiego herbu zachowało się na pieczęciach i na wieży morawskiego kościoła w Letovicach.

źródło: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • sierpien lipiec czerwiec