brama

Napisane przez: KB 11-09-2018

#budujeMY – o inwestycjach w mieście

Gruntowna modernizacja dworca kolejowego, budowa Centrum Przesiadkowego, przebudowa terenów zielonych w różnych dzielnicach – to tylko niektóre projekty, które w tym momencie realizowane są w mieście bądź zakończyły się niedawno. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane zadania inwestycyjne.

Remont dworca kolejowego idzie pełną parą. W obiekcie i w okolicach widać kolejne postępy. Rozpoczęły się już prace związane z nową więźbą dachową. Wokół budynku pojawiło się także rusztowanie, dzięki któremu możliwe jest rozpoczęcie renowacji ceglanych ścian. Przypomnijmy, właśnie na zachowanie starej konstrukcji zabytkowego dworca ukierunkowane są trwające prace inwestycyjne.

 

W projekcie generalnej modernizacji wodzisławskiego dworca kolejowego uwzględniono m.in. klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu w ułatwiony sposób będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Klatkę „przykryje” tzw. zielona ściana wraz z podkonstrukcją i systemem odpowiadającym za nawadnianie. W kolejnych etapach budynek dworca zostanie wzbogacony również o elementy iluminacji świetlnej.

 

W ramach budowy Centrum Przesiadkowego stworzony zostanie zintegrowany węzeł przesiadkowy, który połączy w jednym punkcie miasta transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. W związku z tym przy budynku dworca powstają dwa parkingi. Na ukończeniu jest parking na styku ul. Rybnickiej i Jana Pawła II (40 nowych miejsc). Obecnie prace skupione są przede wszystkim na parkingu położonym bezpośrednio przy dworcu. Tutaj powstaną 53 miejsca.

 

Budowa ścieżek rowerowych w naszym mieście to część projektu budowy Centrum Przesiadkowego, którego ideą jest zagospodarowanie terenu wokół obiektu dworca kolejowego w celu stworzenia zintegrowanego węzła przesiadkowego. Powstające ścieżki będą miały po 1,5 m. Nowa ścieżka pojawiła się na ul. 26 Marca. Prace nadal trwają, w związku z czym, kierowcy mają obowiązek dostosowania swojej jazdy do znaków drogowych, które pojawiły się przy placu budowy.

 

Do końca zbliża się przebudowa ścieżek spacerowych w Parku Miejskim, obejmująca głównie korektę przebiegu tras, szerokości ścieżek oraz wymianę materii. Cel to podniesienie wartości użytkowych i estetycznych terenu, a także nawiązanie do historycznego przebiegu tras w Parku. Obecnie Służby Komunalne Miasta prowadzą prace wykończeniowe. Większa część ścieżek jest już jednak dostępna dla spacerujących.

 

Na ukończeniu jest remont ul. bocznej Górniczej – drogi prowadzącej do siedzib wodzisławskich firm. Wykonane zostały już m.in. podbudowa z kruszywa łamanego, drenaż oraz zabudowa krawężników betonowych. Na zaawansowanym etapie jest też wykonanie nawierzchni z kostki betonowej. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Sieci Dróg Miejskich na lata 2016-2018.

 

Przez wakacje w wodzisławskich placówkach oświatowych trwały bieżące prace remontowe. Wśród zaplanowanych i zrealizowanych robót znalazły się m.in. wymiany źródeł ciepła, modernizacje pomieszczeń, wymiana stolarki drzwiowej, prace elektryczne, roboty malarskie, modernizacja boiska itd.

 

 

Przy Szkole Podstawowej nr 28 budowana jest nowa strzelnica sportowa. Biathlon to dziedzina, która prężnie rozwija się w naszym mieście. Póki co, młodzi biathloniści trenują m.in. na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Za jakiś czas będą mogli doskonalić swoje umiejętności na profesjonalnej strzelnicy sportowej. Na budowę obiektu miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych w kwocie 1,2 mln zł.

 

Przy Ochotniczej Straży Pożarnej Turzyczka powstały nowe garaże na sprzęt strażacki. Odnawiana jest również duża wiata zlokalizowana przy budynku. Zadanie to jest już na ukończeniu. Miasto przygotowuje się właśnie także do gruntownej termomodernizacji obiektu OSP Turzyczka, ale nie tylko. W planach są jeszcze prace termomodernizacyjne innych straży, w Zawadzie, Radlinie II i Wodzisławiu-Jedłowniku.

 

W wąwozach na Nowym Mieście powstają nowe miejsca odpoczynku i rekreacji. Przykład? Naturalnie ukształtowany wąwóz Tysiąclecia, zlokalizowany pomiędzy ul. Tysiąclecia a ul. Wojska Polskiego. Już wkrótce mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać tutaj ze ścieżki pieszej, ławek, stanowisk do gier podwórkowych oraz tzw. ścieżki zmysłów. Widać już elementy żywej architektury, w postaci np. tunelu z wierzby wiciowej ożywającej wiosną.

 

Projekt rozwoju terenów zielonych pozwala zmienić wiele lokalizacji w Wodzisławiu Śląskim. W dzielnicy Nowe Miasto, przy ul. 26 Marca powstaje nowe miejsce do odpoczynku. W pobliżu ul. Żeromskiego trwają prace przy budowie nowej ścieżki spacerowej. Dla wodzisławian dostępna będzie tutaj siłownia pod chmurką. Zaplanowano także oczywiście nasadzenia nowej roślinności ozdobnej.

 

Plac budowy znajduje się także na Wilchwach. Na istniejącym parkingu przy Wydziale Zamiejscowym w Wodzisławiu Śląskim Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi mają pojawić się m.in. betonowe ławki i stoliki. Na parkingu przed Krytą Pływalnią Manta wykonane zostały nawierzchnie ażurowo-betonowe oraz ścieżki. Na niewielkim skwerze przy ul. św. Wawrzyńca znajdą się niedługo z kolei np. nowe ławki oraz kosze na śmieci i psie odchody.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • kwiecień marzec luty