brama

Napisane przez: KB 04-07-2019

Bezpieczne Wakacje 2019. Sprawdź wskazówki Policji

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży, spędzając wakacje w domu, wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych, skorzystajcie z porad Policji.

DZIECI

MŁODZIEŻ

Wszystkie nasze pociechy, bez względu na wiek, powinny umieć zachowywać się kulturalnie wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc to nie są prawidłowe formy kontaktu międzyludzkiego, a wyrzucanie śmieci w inne miejsca, jak do tego wyznaczone, jest naruszeniem obowiązujących norm prawnych i społecznych.

Poza naszymi pociechami zagrożenia czyhają również na dorosłych. Dbając o bezpieczny wypoczynek, nie zapominajmy także o sobie.

PRZED WYJAZDEM

PODRÓŻ SAMOCHODEM

Pamiętajmy, że wszelkie próby zatrzymania przez innych użytkowników drogi, np. sygnalizujących usterkę naszego auta, powinny być dokładnie rozważone. Może to być próba napadu, dlatego w takich sytuacjach lepiej jest rozważyć możliwość dojechania do najbliższej, większej stacji benzynowej czy innego bezpiecznego miejsca i tam dopiero sprawdzenia pojazdu.

PODRÓŻ POCIĄGIEM LUB AUTOBUSEM

WYPOCZYWAJĄC NAD WODĄ

Wypoczywając nad wodą, pamiętajmy o najważniejszych poradach ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA KĄPIELI

 1. Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo, czego można się spodziewać pod jej lustrem.
 2. Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy, itp.
 3. Zainteresujcie się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.
 4. Nie wszczynajcie nigdy fałszywych alarmów, nie popychajcie nigdy do wody osób, które się tego nie spodziewają.
 5. Nie biegajcie nigdy po pomostach, możecie potrącić znajdujące się tam osoby, a sami narażacie się na uszkodzenia ciała przy upadku.
 6. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, szczególnie dzieciom, należy zabezpieczyć dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane, itp. najlepiej w kolorze jaskrawym, np. pomarańczowym lub żółtym.

GDZIE PŁYWAĆ

 1. W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.
 2. W wodzie tak głębokiej i takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwościom pływackim.
 3. W miejscach dobrze sobie znanych.
 4. Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

ZAWSZE STOSUJEMY SIĘ DO OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW I REGULAMINÓW.

KIEDY PŁYWAĆ

 1. W czasie sezonu letniego, gdy temperatura wody nie jest niższa od 18°C.
 2. W pełni zdrowia i sprzyjającej temperaturze wody ok. 22-25°C.
 3. Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, po rozgrzaniu na słońcu, bezpośrednio po posiłku i przy złym samopoczuciu.
 4. Nie przebywać zbyt długo w wodzie, stosować odpowiednio dłuższe przerwy.

Telefon alarmowy nad wodą – 601 100 100.

WYPOCZYWAJĄC W GÓRACH

Wędrówka górskimi szlakami tak w lecie, jak i w zimie, to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu, ale tym wędrówkom mogą towarzyszyć zagrożenia czy wypadki. Aby unikać tych zagrożeń, każdą wyprawę w góry należy starannie przygotować.

Dostępne przewodniki i mapy turystyczne dostarczą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję, w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację, jakich trudności terenowych oczekiwać i ile nam to zajmie czasu.

Podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to:

W placówkach GOPR można uzyskać dodatkowe, aktualne informacje o warunkach panujących w górach i na szlakach.

Podstawą ekwipunku turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym niezależnie od pory roku i pogody winny znajdować się m.in.:

Planując wędrówkę górską, wskazane jest też zabranie telefonu komórkowego – z dobrze naładowaną baterią zasilającą – przynajmniej jednego na grupę i wprowadzenie do pamięci telefonów alarmowych GOPR, lokalnych i ogólnopolskiego.

Wychodząc w góry, zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Jeżeli zmieniamy plany, zawiadommy o tym GOPR (TOPR) – pamiętajcie, pogotowie górskie nie zatrudnia detektywów i jasnowidzów.

Na wędrówkę wychodźmy w góry rankiem, pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem.

Wędrując górskim szlakiem turystycznym, podziwiamy przyrodę, widoki, panoramę gór, ale też musimy cały czas orientować się w terenie i znać nasze aktualne miejsce pobytu, a więc:

 1. znać kierunki stron świata, w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku,
 2. pamiętać, jakimi formacjami terenowymi prowadzi szlak – grzbiet, po stoku, polana, hala, partie leśne itp.,
 3. znać aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję – zawrócić czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki.

W przypadku zagubienia szlaku turystycznego przy dobrej pogodzie należy: ustalić kierunek, skąd przyszliśmy, ustalić kierunek, w którym winien prowadzić szlak, ustalić, na jakiej formacji górskiej się znajdujemy i którędy w tym rejonie winien przebiegać szlak turystyczny. Należy wtedy ustalić, w jakim kierunku należy się udać celem odnalezienia zagubionego szlaku. W tym celu winny udać się 2-3 osoby, reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku.

Natomiast przy zgubieniu szlaku w złych warunkach atmosferycznych (np. mgła czy deszcz) należy: zachować spokój i opanowanie, ustalić kierunek, z którego przyszliśmy, ustalić, na jakiej formacji górskiej się znajdujemy, ustalić, w którym miejscu i w jakim czasie mieliśmy ostatni znak turystyczny na szlaku. Najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widzieliśmy znak na szlaku.

Telefon alarmowy w górach – 601 100 300 lub 985.

WYPOCZYWAJĄC W LESIE

Wypoczywając w lesie, skorzystajmy ze wskazówek leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, którzy przypominają:

źródło: KWP

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


 • FOTORELACJE

 • grudzien październik wrzesien