brama

Napisane przez: lena 25-10-2019

Akcja z historią w tle

Po raz drugi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zachęciło uczniów do włączenia się w inicjatywę z historią w tle. Zaproszenie spotkało się z pozytywną odpowiedzią i tym sposobem grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 25 października zaangażowała się w sprzątanie terenu cmentarza na „Żydowinie”.

– Rok temu postanowiliśmy odnowić pomnik przy dawnym cmentarzu żydowskim. Pomnik ten został postawiony w 2012 roku, więc już swoje przeżył. Był pomalowany, popisany markerami. Nie mogę powiedzieć, że był mocno zdewastowany, ale z pewnością wymagał odświeżenia – mówi Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum. Więc razem z Katarzyną Brzozą we dwie wymyłyśmy ten pomnik, wyczyściłyśmy i pomalowałyśmy litery na złoto, co zajęło nam kilka dni – dodaje. To wtedy zrodził się pomysł poszerzenia inicjatywy o posprzątanie terenu wokół cmentarza.

O wsparcie Muzeum zwróciło się do wodzisławskich szkół. – Wybór padł na klasę ze Szkoły Podstawowej nr 1 i zyskał aprobatę pani Justyny Orszulak, dyrektor placówki. Dziękuję też Służbom Komunalnym Miasta, które dostarczyły sprzęt, grabie i worki na liście – z radością dodaje pracownik Muzeum.

Ten entuzjazm towarzyszy uczniom także w tym roku. – Lubimy pomagać. Fajnie jest zrobić dobry uczynek, tym bardziej, że dzięki pracownikom Muzeum, udało nam się poznać historię tego miejsca. Część z nas dziś jest tu po raz pierwszy, część po raz drugi i zachęcamy innych, by za rok także wsparli te działania – komentowali wspólnie uczniowie z klasy ósmej SP nr 1.

Dzięki akcji udało się odsłonić zabytkowe schody z XIX wieku, które są jedną z nielicznych pozostałości po cmentarzu żydowskim. – Praktycznie nie było ich widać, teraz jest inaczej. Przy okazji znaleźliśmy kawałki cegły z domu pogrzebowego, który rozebrany został po drugiej wojnie światowej – dodaje Kinga Kłosińska. – Dawniej cmentarz żydowski, a obecnie cmentarz żołnierzy radzieckich to kawałek naszej historii. Zbliża się 1 listopada, czas, w którym w sposób szczególny dbamy o groby bliskich. Warto też zadbać o cmentarze, które są opuszczone, zapomniane – puentuje.

Skomentuj wpis jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  • FOTORELACJE

  • czerwiec maj kwiecien